Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Kupno nieruchomości

Chcę kupić dom. Sprzedający uprzedził mnie jednak, że w budynku gospodarczym obok domu mieszka jego siostra, która jest tam zameldowana. Podobno szuka nowego lokum i do czasu, gdy go znajdzie, będzie mi płacić czynsz. Czy można „pozbyć się” takiego lokatora i jakie ewentualne kłopoty mogą mnie czekać, jeśli zdecydowałabym się na zakup tego domu? Nie mogę przecież wyrzucić kogoś bez zapewnienia mu lokalu zastępczego – a to może trwać latami.





Nowy właściciel, chcąc przejąć nieruchomość wraz z lokatorem, powinien zawrzeć z nim umowę najmu, określając przedmiot najmu, czas przez jaki najem ma obowiązywać, wysokość czynszu, sposób rozliczenia innych opłat np. gaz, prąd. Po upływie uzgodnionego okresu najmu właściciel może żądać, aby lokator się wyprowadził. W wypadku odmowy może skierować sprawę do sądu, żądając opróżnienia lokalu. Nie musi dostarczać mu lokalu zastępczego. Jednak w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Tutaj może pojawić się problem, gdyż sąd musi orzec o uprawnieniu do lokalu socjalnego wobec pewnej kategorii osób:

  • kobiety w ciąży,
  • małoletniego, niepełnosprawnego lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,
  • obłożnie chorych,
  • emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,
  • bezrobotnych.
chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.

Jeżeli osoba, która ma być eksmitowana, mieści się w którejś z tych kategorii, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży bowiem na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. W każdym zaś wypadku, gdy nie orzeczono o lokalu socjalnym i dochodzi do eksmisji, eksmitujący lub gmina winni zagwarantować eksmitowanemu tzw. lokal tymczasowy, zgodnie z art. 1046 kodeksu postępowania cywilnego.



08.10.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.