Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Inne

Jestem właścicielem domku jednorodzinnego, który nabyłem w 1995 roku na podstawie umowy darowizny od swoich rodziców będących użytkownikami wieczystymi. Ja też jestem użytkownikiem wieczystym. Czy przysługuje mi prawo do nabycia nieruchomości na wlasność?





Powołana przez Pana ustawa przewiduje, iż osoby fizyczne będące 26 maja 1990 r. (data tzw. komunalizacji, czyli przekazania przez Skarb Państwa własności nieruchomości) oraz w dniu wejścia w życie ustawy (tj. 24 października 2001 r.) użytkownikami wieczystymi lub współużytkownikami wieczystymi (dotyczy też ich następców prawnych) nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub stanowiących nieruchomości rolne, nabywają z mocy prawa własność tych nieruchomości. Zatem jeżeli Pana rodzice nabyli prawo wieczystego użytkowania przed 26 maja 1990 r. spełnia Pan wymogi formalne.

Dotychczas jednak nikt na podstawie nowych przepisów, zmodyfikowanych w lipcu 2003 r., nie został uwłaszczony, choćby ze względu na to, że rozporządzenie ministra skarbu państwa z 25 listopada 2003 r. w sprawie szczegółowego trybu wydawania decyzji o nabyciu przez użytkowników i współużytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości dopiero staje się obowiązującym prawem.

Wynika z niego, że decyzje potwierdzające uwłaszczenie nie będą na razie wydawane gdyż wcześniej muszą być sporządzone wykazy nieruchomości objętych uwłaszczeniem. Obowiązek ich sporządzenia ciąży na starostach, prezydentach miasta na prawach powiatu, gdy chodzi o nieruchomości będące własnością skarbu państwa, oraz na wójtach, burmistrzach, prezydentach miast, gdy chodzi o nieruchomości będące własnością gminy. Na sporządzenie ich mają oni 3 miesiące, licząc od wejścia w życie rozporządzenia. Muszą być zatem gotowe 17 marca 2004 r. Wykaz będzie wyłożony do publicznego wglądu w urzędzie gminnym, jeżeli dotyczy nieruchomości będących własnością gminy, albo w starostwie powiatowym, jeśli dotyczy nieruchomości należących do skarbu państwa, na 30 dni. Zainteresowani będą mogli zgłosić do niego zastrzeżenia. Nowe przepisy dają im na to 30 dni, licząc od upływu 30-dniowego okresu, przez który wykaz musi być wyłożony do publicznego wglądu. Zastrzeżenia mają być rozpatrywane niezwłocznie. W razie przyznania racji zgłaszającemu je dane z wykazu zostaną odpowiednio zmienione. O wszczęciu postępowania urząd ma zawiadomić zainteresowanych z własnej inicjatywy. Oczywiście już dziś użytkownicy wieczyści objęci uwłaszczeniem mogą występować o wydanie decyzji potwierdzających uzyskanie prawa własności, zwłaszcza że w nowych przepisach nie ma żadnego terminu, w którym to zawiadomienie powinno być wysłane. Nie jest też jasne, czy ma ono dotyczyć rozpoczęcia prac nad sporządzeniem wykazu, czy też postępowania zmierzającego do wydania decyzji o nabyciu przez danego użytkownika wieczystego nieruchomości na własność. Właścicielami te osoby staną się z mocy prawa z dniem, w którym taka decyzja stanie się ostateczna Znowelizowana wersja ustawy z 26 lipca 2003 r. ustala, iż wszystkie opłaty związane z uwłaszczeniem ponosi Skarb Państwa.

W powyższej sprawie Sejm do prac w komisjach skierował obecnie dwa nowe projekty ustaw. W jednym, będącym inicjatywą ustawodawczą Senatu, proponuje się uwłaszczenie wszystkich osób fizycznych, które są użytkownikami wieczystymi od co najmniej 10 lat. Dalej idący drugi przewiduje automatyczne uwłaszczenia wszystkich bez wyjątku użytkowników wieczystych i całkowite wyeliminowanie użytkowania wieczystego z systemu prawnego. Oba projekty nie mogą odebrać użytkownikom wieczystym uprawnień, które uzyskali na podstawie dotychczasowych przepisów.

18.04.2006


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.