Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Zasiedzenie

Babcia mieszka w domu od ponad trzydziestu lat, płaci podatki, rachunki za energię, wodę. Nie chce jednak załatwić sprawy zasiedzenia. Czy po jej śmierci będzie można przepisać prawo własności na jej osobę? Jestem wnukiem babci, mieszkam wspólnie z nią.





Z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia może wystąpić osoba, która jest posiadaczem tej nieruchomości, o ile spełnia wszystkie przesłanki niezbędne do zasiedzenia. Jeżeli osoba władająca nieruchomością nie była jej właścicielem, to po śmierci posiadacza można jedynie wejść w posiadanie tej nieruchomości. Należy również mieć na uwadze, że zgodnie z postanowieniami art. 176 kodeksu cywilnego, jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Ta zasada ma zastosowanie również w wypadku, gdy obecny posiadacz jest spadkobiercą poprzedniego posiadacza.
Należałoby jednak najpierw zbadać stan prawny nieruchomości. Dokumentem wskazującym, kto jest właścicielem nieruchomości, jest księga wieczysta. Jeżeli dla danej nieruchomości nie jest prowadzona księga wieczysta, należałoby najpierw sprawdzić, w jaki sposób dana osoba weszła w posiadanie nieruchomości (umowa, spadek) i czy w latach 70. w trakcie uwłaszczenia na daną nieruchomość nie został wydany akt własności ziemi. Należy też przeanalizować inne posiadane dokumenty. Dopiero na podstawie tak zebranej wiedzy można wskazać dalsze kroki w celu uregulowania stanu prawnego nieruchomości.
Zasiedzenie nie zawsze jest właściwą i jedyną formą uregulowania stanu prawnego nieruchomości. Niejednokrotnie wystarczy przeprowadzenie samego postępowania o założenie księgi wieczystej, ewentualnie poprzedzonego postępowaniem spadkowym. Wszczęcie postępowania o zasiedzenie nieruchomości w większości przypadków regulowania stanu prawnego jest ostatecznością, gdyż wiąże się z koniecznością wykazania szeregu okoliczności i spełnienia określonych warunków oraz poniesienia kosztów. Z drugiej strony jest to jedyna możliwość nabycia własności nieruchomości, jeżeli osoba władająca nieruchomością nabyła ją w drodze umowy bez zachowania formy aktu notarialnego. Takie przypadki, gdy strony spisują umowę sprzedaży „na kolanie” występowały i nadal występują, zwłaszcza w stosunkach wiejskich.

27.12.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.