Sformułowanie „udział w nieruchomości ze wskazaniem na lokal” nie znajduje się w żadnych obowiązujących przepisach. Jednakże nie oznacza to, iż wskazana konstrukcja nie ma prawnych podstaw, ponieważ związana jest ze współwłasnością, która uregulowana została w Kodeksie Cywilnym. Ten potoczny zwrot, przyjęty w szczególności na wtórnym rynku nieruchomości, budzi szereg pytań. Czym tak naprawdę różni się od odrębnej własności lokalu i czy ewentualny zakup jest korzystny?
Chcesz wiedzieć, kto jest właścicielem mieszkania, które zamierzasz kupić? Jeśli dysponujesz numerem księgi wieczystej, raczej nie powinno być z tym problemu. Sprawa komplikuje się, gdy takiego numeru nie znasz. Na szczęście nawet wtedy jest jakieś wyjście.
Okazyjna cena, sprzedawca budzący zaufanie… Zakup nieruchomości z licytacji komorniczej brzmi naprawdę świetnie. Ale czy na pewno warto kupić mieszkanie od komornika?
Zbiór uprawnień wielu osób do jednej nieruchomości wiąże się z ryzykiem wystąpienia licznych sporów pomiędzy współwłaścicielami. W myśl art. 195 Kodeksu Cywilnego własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Co to oznacza w praktyce i jakie niesie ze sobą konsekwencje?
Darowizna mieszkania lub domu, umowa dożywocia, a może testament? Nie wiesz, jak się za to zabrać? Jakie formalności są konieczne w przypadku zamiaru przepisania nieruchomość na kogoś bliskiego? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na ten temat.
Niejeden przedsiębiorca jest bardzo często przytłoczony tematyką nieruchomości w Warszawie w zakresie prawnym. Branża ta jest bowiem jedną z najbardziej wymagających, dlatego też niemal konieczna do prowadzenia skutecznej sprzedaży, jest pomoc eksperta, specjalizującego się w tej konkretnej dziedzinie. Prawnik ds. nieruchomości może wykorzystać takie aspekty jak doświadczenie, wiedza oraz konkretne umiejętności, aby wesprzeć swojego klienta na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Z tego materiału dowiesz się, jakie usługi prawne świadczy prawnik, który działa w branży nieruchomości, a także, w jaki sposób odszukać dobrego prawnika nieruchomości w Warszawie. Zapraszam do lektury.
Ostatnich miesięcy na pewno nie można zaliczyć do łatwych dla wykonawców, którzy zawarli wieloletnie kontrakty z zamawiającymi z sektora publicznego. Konflikt w Ukrainie i towarzysząca mu rosnąca inflacja spowodowały wzrost cen materiałów i kosztów pracowniczych, ale także ograniczenie dostępności produktów i materiałów na rynku. Zmieniła się także sytuacja na rynku pracowniczym w szczególności w branży budowlanej. Wielu pracowników będących obywatelami Ukrainy wyjechało za granicę.
Podział nieruchomości można rozpatrywać w kilku różnych aspektach. Zagadnienia z tym związane mają bowiem zastosowanie nie tylko podczas procesów inwestycyjnych, ale zachodzą także pomiędzy prywatnymi właścicielami. Nabierają szczególnego znaczenia zwłaszcza w trakcie rozdzielania współwłasności, czego przykładem może być rozwód lub kwestia dziedziczenia przez spadkobierców. Jakie w związku z tym występują rodzaje podziału nieruchomości? Na co należy zwrócić uwagę i jakie są zasady postępowania?
Trwa właśnie boom na nieruchomości na wynajem. Dobrze zatem wiedzieć, w jaki sposób skonstruować umowę najmu tak, by zabezpieczyła ona interesy zarówno najemcy, jak i właściciela mieszkania. Czy wiesz, o czym warto pamiętać, wynajmując mieszkanie?
Decyzja o sprzedaży mieszkania lub domu nieraz może zostać podjęta spontanicznie – zmiana pracy, przeprowadzka do innego miasta z przyczyn rodzinnych, potrzeba szybkiego dopływu gotówki. Powodów nie brakuje. Co jednak zrobić w sytuacji, w której od zakupu „M” minęło niewiele czasu? Czy w świetle prawa sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat zawsze wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego?