Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Zameldowanie

Chciałbym za zgodą mojej matki zameldować się u niej czasowo wraz z rodziną. Posiada ona mieszkanie spółdzielcze lokatorskie. Razem w mieszkaniu przebywałoby 7 osób. Metraż mieszkania to 60 m2. Czy spółdzielnia może odmówić takiego zameldowania?





Spółdzielnia nie jest organem, który dokonuje meldunku osób. W celu zameldowania należy udać się do Urzędu Miasta, złożyć odrębny dla każdej osoby meldującej się (również dla dziecka) stosowny wniosek, na którym potwierdzenia faktu pobytu osoby dokonuje osoba, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu.
Należy jednak pamiętać, że przez zameldowanie nie nabywa się żadnych praw do lokalu – jest ono tylko administracyjnym poświadczeniem, że dana osoba przebywa pod konkretnym adresem. Zameldowanie jest przydatne w załatwianiu wielu spraw (np. odbiór poczty, głosowanie w wyborach itp.), ale nie świadczy o tym, że mamy prawo przebywać w danym lokalu. Wymeldowanie z kolei jest tylko stwierdzeniem, że dana osoba pod danym adresem już nie przebywa. Fakt zwiększenia liczby osób w mieszkaniu należy zgłosić do spółdzielni, gdyż od liczby osób zależy wysokość niektórych opłat, które spółdzielnia musi skorygować. Po takiej korekcie opłaty te bez wątpienia wzrosną.

28.12.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.