Nabycie spadku jest objęte podatkiem. Podatek ten reguluje ustawa o podatku od spadków i darowizn (dostępna w serwisie krn.pl). Ustawa ta przewiduje zwolnienia i ulgi. Największą z tych ulg przewiduje art.16 ustawy, który w uproszczeniu zwalnia z podatku niektórych spadkobierców nabywających mieszkanie lub dom do 110 mkw jego powierzchni pod warunkiem, że nie jest on właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego i nie przysługują mu prawa do takich lokali (spółdzielcze, najem), a zobowiąże się w nabytym mieszkać 5 lat. Zatem taki spadkobierca, który w spadku po rodzicach nabywa mieszkanie poniżej 110mkw i nie ma swojego, nie zapłaci podatku. W związku z tym, że jest Pani najemcą lokalu komunalnego, aby skorzystać z tego zwolnienia i nie zapłacić podatku musiałaby Pani rozwiązać najem z Gminą, co nie byłoby dla Pani korzystne.
Odnośnie rodzeństwa, to jeżeli zostaną pominięci w spadku, mogą wystąpić po śmierci matki w stosunku do Pani z pozwem o wypłatę zachowku. W pewnym uproszczeniu zachowek wynosi połowę wartości ich udziału, który otrzymałyby, gdyby nie było testamentu. Ograniczyć lub wykluczyć zachowek można w dwojaki sposób. Wydziedziczając je (jednak do wydziedziczenia trzeba mieć poważne powody) lub wyposażając je za życia (fakt ten powinien być zawarty w testamencie). Na przykład rodzice podarowali im mieszkanie, działkę itd. za życia, a Panią powołali do reszty majątku, który miała Pani nabyć po ich śmierci. Takie wyposażenie za życia w zależności od wysokości wpływa na ograniczenie lub wykluczenie zachowku. Obszerniej o zachowku można przeczytać w jednym z artykułów „Krakowskiego Rynku Nieruchomości” pod tym tytułem, dostępnym również w serwisie krn.pl.
W przypadku, gdy nabędzie Pani mieszkanie po matce, będąc najemcą mieszkania komunalnego, Gmina może wypowiedzieć Pani najem, jeżeli oczywiście taka wiadomość do niej dotrze.
Art.11 ust.3 ustawy o ochronie praw lokatorów stanowi, że właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu, może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej lub w pobliskiej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, o ile lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.
Lokal zamienny to lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym. Warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego - 20 m2 tej powierzchni.
Odnośnie do księgi wieczystej to Gmina nie powinna w ogóle sprzedać lokalu, jeżeli wszystkie kwestie prawne nie zostały wcześniej uregulowane, gdyż dopóki księga wieczysta na lokal nie zostanie założona, lokal ten de facto nie istnieje.