Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Prawo budowlane

Gdzie mogę uzyskać informacje na temat decyzji o warunkach zabudowy działki? Jakie dokumenty są wymagane do przystosowania działki do zabudowy? Gdzie starać się o pozwolenie na budowę i jakie do tego są potrzebne dokumenty?





Decyzja o warunkach zabudowy to promesa pozwolenia na budowę. Może ją dostać każdy, nawet gdy nie jest właścicielem działki. Wydaje ją wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Ma na to miesiąc (w skomplikowanych przypadkach – dwa miesiące).
Do wniosku o ustalenie warunków zabudowy należy dołączyć: mapę geodezyjną z oznaczeniem granic działki, opis tego, co chce się zbudować (np. dom jednorodzinny parterowy bez podpiwniczenia), opis planowanych instalacji (np. woda z własnej studni, szambo, rodzaj ogrzewania). Decyzja o warunkach zabudowy określa: rodzaj inwestycji (np. budynek mieszkalny), warunki zabudowy (maksymalna liczba kondygnacji, kształt dachu, linia zabudowy), rozwiązania techniczne (zaopatrzenie w wodę, odprowadzenie ścieków i deszczówki), linie rozgraniczające, okres ważności decyzji. Decyzja wymienia też dokumenty i opinie, jakie należy zgromadzić, by starać się o pozwolenie na budowę.
Odwołanie od decyzji mogą też wnieść sąsiedzi, którzy dostają do wiadomości postanowienia związane z planowaną budową. Jeżeli po 14 dniach żadne odwołanie nie wpłynie, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu uprawomocnia się. Od tej chwili można starać się o pozwolenie na budowę.

Projekt. Kiedy ma się już decyzję o warunkach zabudowy, należy wybrać projekt domu. Można wybrać jeden z tysięcy projektów gotowych i zlecić jego opracowanie architektowi, tak by dom był „skrojony na miarę”. Projekt architektoniczny to jeden z elementów projektu budowlanego. Prawo budowlane wymaga, by dołączyć do niego:

  • mapę z oznaczeniem granic działki;
  • usytuowanie i obrys planowanych i już istniejących obiektów budowlanych (wjazd, śmietnik, studnia, szambo);
  • projekt uzbrojenia terenu (przyłącza zewnętrzne i wewnętrzne, np. instalacja elektryczna, grzewcza); sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków;
  • układ komunikacyjny (dojścia, dojazdy, miejsca postojowe) i plan zieleni.
Ponadto trzeba zgromadzić:

  • oświadczenia zakładów, które dostarczą prąd, wodę, ciepło i gaz, odbiorą ścieki;
  • warunki przyłączenia budynku do sieci elektrycznej, telekomunikacyjnej, wodno-kanalizacyjnej, cieplnej, gazowej oraz dróg dojazdowych;
  • kopie uprawnień projektanta.
Pozwolenie na budowę. Aby je dostać, trzeba mieć tytuł prawny do gruntu (odpis z księgi wieczystej z wpisem własności, umowę sprzedaży, dzierżawy lub najmu). Gdy działka jest współwłasnością kilku osób, można wybudować na niej dom, jeśli wszyscy współwłaściciele wyrażą na to zgodę na piśmie. Pozwolenie staje się prawomocne po 14 dniach od daty odebrania. Wygaśnie, jeśli budowa nie rozpocznie się w ciągu dwóch lat od jego wydania lub jeśli budowę przerwie się na dłużej niż dwa lata.



07.12.2006


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.