Używamy plików cookies i podobnych technologii, by ułatwić korzystanie z naszych portali internetowych. Brak zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczał na to zgodę.
Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Głosowania we wspólnocie mieszkaniowej
Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 grudnia 2012 r. podjął kwestię głosowania we wspólnocie mieszkaniowej. Orzekł że, przy udzielaniu głosu dotyczącego uchwały wspólnoty mieszkaniowej, współwłaściciele lokalu powinni wypracować jedno stanowisko. W przeciwnym razie sąd podejmie decyzję, rozstrzygając spór.

Chociaż w przedmiotowej sprawie konflikt dotyczył innej kwestii – żądania ustalenia nieistnienia uchwały wspólnoty mieszkaniowej – to na poziomie sądu apelacyjnego powstało zagadnienie prawne, które po przedstawieniu Sądowi Najwyższemu zostało rozstrzygnięte w przytoczonej uchwale.

Sąd Najwyższy stwierdził, że: prawo głosu wynikające z udziału w nieruchomości wspólnej związanego z odrębną własnością lokalu przysługuje niepodzielnie współwłaścicielom tego lokalu. W głosowaniu nad uchwałami wspólnoty powinien brać udział jeden przedstawiciel z współwłaścicieli lokalu, głosujący w sposób z nimi uzgodniony. W razie braku takiej zgody, wspólne stanowisko powinno być zastąpione przez orzeczenie sądu, który dokona rozstrzygnięcia na podstawie interesów wszystkich współwłaścicieli.
Uchwała Sądu Najwyższego z 12 grudnia 2012 r., sygn. akt III CZP 82/12

21.01.2013

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.