Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Zameldowanie

Jak wymeldować byłego właściciela po sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jeśli osoba ta nie chce wymeldować się z przedmiotowego lokalu oraz zamieszkuje w/w lokal? W akcie notarialnym nie ma żadnych informacji na temat wymeldowania.





Jeżeli opuszczenie lokalu przy umowie sprzedaży ma nastąpić po dacie jej zawarcia, to w akcie notarialnym powinno się znaleźć postanowienie o terminie, w jakim ma to nastąpić, oraz osoba ta powinna być poddana rygorowi egzekucji co do wydania lokalu. Akt notarialny jest wówczas samodzielnym tytułem egzekucyjnym i po nadaniu mu klauzuli wykonalności stanowi dla komornika podstawę do eksmisji.
W przypadku gdy sprzedającego nie poddano takiemu rygorowi i upłynął termin, w którym miał się wyprowadzić, należy skierować do sądu pozew o eksmisję. Sąd, po przeprowadzeniu postępowania, wyda wyrok o eksmisji. Wykonaniem takiego wyroku zajmuje się komornik. Jeśli zaś chodzi o meldunek, to czynność ta ma obecnie charakter wyłącznie techniczny, to znaczy sam meldunek nie daje nikomu prawa do przebywania w lokalu. Jednak wymeldowanie będzie możliwe w tym wypadku dopiero po eksmisji, chyba, że wcześniej „lokator" dobrowolnie sam opuści lokal.
Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach samodzielnie prowadzić swojej sprawy przed sądem, to może zlecić sprawę radcy prawnemu lub adwokatowi.
Lokal z lokatorem można oczywiście sprzedać.

27.12.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.