Używamy plików cookies i podobnych technologii, by ułatwić korzystanie z naszych portali internetowych. Brak zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczał na to zgodę.
Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Mieszkania zakładowe

Jestem wieloletnim pracownikiem PKP. Dowiedziałem się, że istnieje możliwość nabycia mieszkania służbowego, o które starałem się od wielu lat. Po złożeniu odpowiednich dokumentów stałem się jego najemcą na czas określony, z opcją wykupu. W chwili załatwiania formalności zostałem poinformowany, że po poprzednim najemcy istnieje zadłużenie w kwocie 55 tys. zł. Aby otrzymać klucze, musiałem wpłacić 20 tys. zł, a resztę zadłużenia zobowiązałem się spłacić na piśmie w ciągu 3 lat. Niestety, fakt, że jestem tylko najemcą, dyskwalifikuje mnie jako potencjalnego pożyczkobiorcę w rozmowach z bankami, gdyż one takowej udzielają pod zastaw hipoteczny. Termin spłaty upływa w lipcu 2005 r. Wiem również, że zakład PKP lada dzień oddaje mieszkania gminie, między innymi moje. Czy zakład PKP miał prawo żądać spłaty zadłużenia przeze mnie i co stanie się z tym zadłużeniem po oddaniu mieszkań gminie? Czy jest możliwość, że Urząd Miasta i Gminy nie podpisze ze mną umowy z powodu niespłacenia nie mojego zadłużenia?





Przejęcie zadłużenia z mocy prawa następuje tylko w ściśle określonych przypadkach, np. przepisy czynią współodpowiedzialnym za zadłużenie osobę, która zamieszkiwała wraz z najemcą w lokalu. Jednak tę sprawę należało wyjaśnić przed zawarciem umowy najmu. PKP ma obowiązek, jako najemcy lokalu, zaproponować Panu jego wykup na zasadach określonych w ustawie o komercjalizacji i restrukturyzacji PKP. W razie braku chęci wykupu lokalu, PKP może, między innymi, przekazać lokal właściwej gminie. Gmina nie podpisuje z Panem umowy, a lokal z zakładowego ulega przekształceniu w komunalny, będący własnością gminy (w praktyce te umowy czasami są podpisywane). Wówczas gmina będzie określać możliwość i zasady, na jakich może nastąpić wykup lokalu lub jego dalszy najem.

09.09.2006


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.