Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Podatki, opłaty, ulgi podatkowe

Jestem współwłaścicielką kamienicy. Mój udział wynosi 1/2. Druga połowa należy do mojej cioci i wujka. Od kilku miesięcy sama zarządzam kamienicą. Dokonując remontów części wynajmowanej, brałam rachunki na siebie, podając swój NIP. Co miesiąc rozliczam się ze współwłaścicielami, dzieląc przychody i koszty na pół. Czy postępuję prawidłowo, czy też muszę podawać dane i NIP współwłaścicieli i mieć ich podpis na każdej fakturze.





Jeżeli interesuje Panią tylko kwestia udokumentowania nakładów poniesionych na nieruchomość przed resztą współwłaścicieli, to faktury może Pani brać tylko na siebie. Natomiast takie postępowanie może wywołać problemy w stosunkach zewnętrznych, np. wobec urzędu skarbowego – gdyby pozostali właściciele chcieli skorzystać na podstawie tych faktur z ulgi remontowej.

W ramach współwłasności obowiązuje zasada, że do czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli, a do czynności ten zarząd przekraczających – zgoda wszystkich (większość oblicza się według wielkości udziałów).

Najlepiej byłoby – w sytuacji, gdy nieruchomość jest współwłasnością kilku osób, z których jedna tylko wykonuje zarząd nieruchomością, a na jej decyzje zgadzają się wszyscy – aby ta jedna osoba dysponowała stosownym pełnomocnictwem od pozostałych. Wówczas może ona działać w imieniu innych współwłaścicieli w ramach czynności objętych pełnomocnictwem, np. wynajmować lokale, reprezentować ich przed urzędami i innymi osobami, zawierać inne umowy.

01.08.2006


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.