Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Mieszkania komunalne

Jestem zameldowana w lokalu komunalnym wraz z moją siostrą i partnerką mojego taty. Lokal ma ok. 25 m kw. (kawalerka) i jest remontowany. Siostra mieszka w lokalu własnościowym moich rodziców wraz z mamą i okazjonalnie tatą (tata dzieli z mamą tytuł własnościowy, są w separacji bez orzeczenia wyroku sądowego). Główny najemca lokalu – moja ciocia, otrzymała tytuł prawny do najmu tego mieszkania w styczniu 2011 r. To, w którym zamieszkiwała kilkadziesiąt lat (większe) przeznaczone zostało do rozbiórki. Ciocia zmarła kilka miesięcy po przyznaniu jej tego lokalu. Czynsz i opłaty związane z jego eksploatacją były w dalszym ciągu regularnie uiszczane. Rok po śmierci cioci, z końcem kwietnia tego roku, przyszło pismo o ustalenie tytułu najmu do lokalu. Czy w takiej sytuacji istnieje szansa o przyznanie tytułu prawnego do lokalu którejkolwiek z osób tam zameldowanych? Czy miasto ma prawo eksmitować osoby tam zameldowane?





Zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują : małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby wymienione wyżej wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. W razie braku osób wymienionych wyżej stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

Jak wynika z pytania w przedmiotowej sprawie, głównym najemcą lokalu komunalnego była ciocia, a zatem po jej śmierci z mocy prawa (automatycznie) wstępują w najem (pod warunkiem zamieszkiwania z nią w chwili jej śmierci): jej małżonek i ich dzieci, inne osoby wobec których była obowiązana do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała z nią faktycznie we wspólnym pożyciu, przez co rozumie się konkubenta, ale nie innych krewnych. Ani rodzeństwo, ani siostrzenice, niezależnie od zameldowania w lokalu, nie są uprawnieni do „automatycznego” wstąpienia w stosunek najmu po śmierci najemcy. Oczywiście zainteresowana osoba zajmująca lokal może złożyć wniosek do gminy o zawarcie umowy najmu tego lokalu. Gmina jednak nie ma obowiązku umowy tej zawrzeć. W przedmiotowej sprawie, gmina może więc ustalić, że wobec braku osób uprawnionych stosunek najmu wygasł, a osoby zajmujące lokal bezprawnie z niego korzystają i w związku z tym może zażądać opróżnienia lokalu, a w przypadku braku dobrowolnego opróżnienia doprowadzić do eksmisji.

23.05.2012


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.