Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Rozwód i podział majątku

Jesteśmy małżeństwem od 2008 roku. Mąż wziął kredyt w banku w lutym 2010 roku. Ja podpisałam swoją zgodę. Nie jestem kredytobiorcą, podpisałam tylko, że zgadzam się na jego kredyt. W czerwcu 2010 roku podpisaliśmy rozdzielność majątkową. Co będzie się działo w przypadku niespłacania przez męża kredytu? W tej chwili jest w ciężkiej sytuacji i nie stać go na spłacanie. Czy ja jestem tak samo odpowiedzialna za dług? Czy bank może mnie zmusić do spłaty? Czy komornik może mi zabrać pensję?





Z pani pytania wynika, że między panią a pani mężem do czerwca 2010 r. istniała wspólność majątkowa. W czasie trwania tej wspólności majątkowej zgodziła się pani na zaciągnięcie kredytu przez męża. Oznacza to, że jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków. Jest pani zatem zobowiązana do spłaty długu tak samo, jak pani mąż.

Nie ma tu znaczenia fakt, że po zaciągnięciu kredytu powstała między panią a pani mężem rozdzielność majątkowa. Ustanowienie rozdzielności nie ma wpływu na zobowiązania zaciągnięte przed tym terminem. Umowa o rozdzielności majątkowej nie ma bowiem mocy wstecznej, odnosi się tylko do zdarzeń przyszłych.

Rozdzielność majątkowa może powstać albo w drodze umowy, albo na skutek orzeczenia sądu. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu. Z pani pytania nie wynika, czy zawarli państwo umowę o rozdzielności majątkowej, czy też została ona ustanowiona w drodze wyroku sądu i czy w chwili wytoczenia powództwa pozostawała pani z mężem w separacji. Tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy małżonkowie pozostają ze sobą w separacji, jest możliwe ustanowienie rozdzielności majątkowej z mocą wsteczną, ponieważ zasadą jest, że rozdzielność majątkowa dotyczy zdarzeń przyszłych, a nie zobowiązań sprzed ustanowienia rozdzielności majątkowej.

W razie egzekucji innych należności niż świadczenia alimentacyjne komornik może potrącić kwotę do wysokości połowy pensji. Wolna od potrąceń jest minimalna kwota wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.

21.11.2011


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.