Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Kara za wycinkę drzew
Takie same kary przyznawane za wycinkę zarówno drzew zdrowych, jak i chorych, martwych czy uszkodzonych jest niezgodne z Konstytucją – orzekł Trybuna Konstytucyjny.

Niezgodne z Konstytucją uznane zostały art. 88 ust. 1 pkt 2 i art. 89 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody. Zgodnie z zapisami ustawy, nielegalna wycinka drzewa niezależnie od jego kondycji (tzn. czy drzewo było zdrowe czy też martwe, chore lub uszkodzone) była zagrożona takimi samymi karami. Trybunał uznał, że taki rodzaj karania jest niekonstytucyjny i uchylił moc omawianych przepisów, z 18 miesięcznym odroczeniem.

Nie wiadomo dokładnie, w jakim kierunku pójdzie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, bowiem nie powstało jeszcze jego pisemne uzasadnienie, ale osoby, które już zostały ukarane mogą rozpocząć działanie w tej sprawie. Dla tych, dla których postępowanie w sprawie się toczy, lub decyzja nakładająca karę jest nieprawomocna, przysługuje wniosek o zawieszenie toczącego się postępowania. Jeśli decyzja jest już prawomocna, ale jeszcze nie ostateczna, czyli sprawą zajmuje się Sąd Administracyjny, to wnosić można o uchylenie takiej decyzji. Te osoby, które mają karę już wymierzoną i sądownie nie można jej kwestionować, muszą czekać, aż wyrok się uprawomocni, czyli do początku roku 2016. Wtedy będzie można na podstawie art. 145a kpa żądać wznowienia postępowania.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 1 lipca 2014 r.

12.08.2014

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.