Zamieszkuję sam w lokalu mieszkalnym komunalnym w Gdańsku. Moja żona zmarła, a była głównym najemcą mieszkania. Ponadto posiadam własnościową kawalerkę w tej samej miejscowości. Czy sprzedając kawalerkę, gmina zgodnie z art. 11 ust 3 pkt 2 ustawy o ochronie praw lokatorów może wypowiedzieć umowę najmu?
Zgodnie z art. 11 ust 3 pkt 2 ustawy o ochronie praw lokatorów właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.
Lokalem zamiennym jest lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi, takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 mkw. powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 mkw. tej powierzchni.
Zatem fakt, że jest Pan właścicielem kawalerki ma wpływ na możliwość wypowiedzenia Panu umowy najmu, jeżeli spełnione są warunki wyżej określone, a kawalerka spełnia warunki lokalu zamiennego. Jeżeli w takim wypadku sprzeda Pan kawalerkę przed wypowiedzeniem Panu umowy przez gminę, to gmina nie będzie mogła już wypowiedzieć umowy najmu. Jeżeli natomiast gmina wypowiedziała już Panu umowę, to sprzedaż teraz kawalerki po wypowiedzeniu nie ma już znaczenia.