Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Kto ustala bonifikatę: wójt, burmistrz prezydent czy rada gminy
Jak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10.03.2009 r., rada gminy nie może określać zasad udzielania i wysokości upustów przy zbywaniu lokali, gdyż zgodnie z prawem należy to do kompetencji wójta, burmistrza i prezydenta miasta, a rada tylko wyraża na to zgodę.

W przedmiotowej sprawie rada miasta uchwałą ustaliła zasady zbywania komunalnych lokali mieszkalnych i użytkowych oraz udzieliła bonifikat najemcom mieszkań komunalnych. Jednak wojewoda zaskarżył uchwałę do wojewódzkiego sądu administracyjnego gdyż jego zdaniem rada wkroczyła w kompetencje organu wykonawczego. Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, wysokość bonifikat określa wójt (burmistrz, prezydent miasta), a rada tylko wyraża na to zgodę.

Przepisy nie uprawniają także rady do określania zasad udzielania ani wysokości bonifikaty w formie aktu prawa miejscowego. Dodany od 22.10.2007 r. art. 68 ust. 3a ustawy o gospodarce nieruchomościami umożliwia jej jedynie wyrażenie zgody na udzielenie bonifikaty w jednej uchwale dotyczącej kilku nieruchomości. Nie zmienił się natomiast art. 68 ust. 1 pkt 7 ustawy o gospodarce nieruchomościami, wymagający szczególnej formy wyrażania zgody na udzielenie bonifikat.

Zarówno wojewódzki sąd administracyjny, jak i Naczelny Sąd Administracyjny podzieliły ocenę wojewody. Uznały, że rada wykroczyła poza upoważnienie ustawowe. Cenę konkretnej nieruchomości oraz ewentualnie bonifikatę od niej ustala wójt (burmistrz, prezydent miasta). Następnie zwraca się do rady gminy o zgodę na udzielenie bonifikaty od tejże nieruchomości. W ciągu 30 dni rada podejmuje uchwałę adresowaną do wójta. Ma więc jedynie uprawnienie do wyrażenia lub odmowy wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty. Taka uchwała nie może jednak obejmować generalnie wszystkich nieruchomości podlegających sprzedaży, lecz tylko konkretne, indywidualne nieruchomości.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Opolu z 10.03.2009 r. I OSK 1340/08

21.09.2009

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.