Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Mieszkania komunalne

Mam pytanie z zakresu prawa własności do mieszkania komunalnego. Zgodnie z ustawą, jeżeli po wykupieniu mieszkania komunalnego, w okresie 5 lat wykorzystuje się je na inne cele niż mieszkaniowe, urząd gminy ma prawo zażądać zwrotu udzielonej bonifikaty. Czy zatem rejestracja firmy mikro (typu biuro rachunkowe, korepetycje, inne – niewymagające zmiany w zabudowie budynku, nieodczuwalne dla sąsiadów) we własnym domu zmusza do oddania bonifikaty? Czy nie jest to sprzeczne z konstytucyjnym prawem do pracy? Czy jedynym wyjściem jest zatem podpisywanie umów cywilno-prawnych na wykonywane usługi zamiast rejestracja podmiotu w ewidencji gospodarczej i wystawianie normalnych faktur?





Art.68 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi, że jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu.

W omawianym pytaniu decydujące znaczenie ma użyte w tym przepisie sformułowanie, czy prowadzenie działalności gospodarczej w domu to „wykorzystanie go na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty". Bardzo często przedsiębiorcy rozpoczynają swoją działalność we własnym mieszkaniu. Jeżeli prowadzenie to polegać będzie na przeznaczeniu części pokoju, w którym stoi komputer i regał z dokumentami, na potrzeby takiej działalności, to w takiej sytuacji – moim zdaniem – nie będzie wchodzić w rachubę obowiązek zwrotu bonifikaty, bo lokal nie zmienia charakteru lokalu mieszkalnego. Przedsiębiorca nie będzie musiał też występować o zmianę przeznaczenia mieszkania na cel związany z działalnością firmy. Bowiem przez komputer i regał nie zmieniają się przepisy budowlane, pożarowe czy inne wymienione w art. 71 ust. 1 prawa budowlanego. Jednak w wypadku gdy przedsiębiorca przeznacza na działalność gospodarczą cały lokal, zatrudnia pracowników, dokonuje jego dostosowania do celów firmy, przekształca w całości na biuro, powinien on raz dokonać zmiany przeznaczenia lokalu z mieszkalnego na użytkowy. Ponadto w omawianym tutaj przypadku może spotkać się z żądaniem zwrotu bonifikaty.

Proszę zwrócić uwagę, że błędnie Pan rozgranicza sytuację „zakładam firmę" i „prowadzę działalność na podstawie umów o dzieło". Jest to bez znaczenia – liczy się zmiana przeznaczenia lokalu. Jeżeli przestanie mieć on charakter mieszkalny, to nieistotne będzie, czy prowadzi Pan w nim firmę, czy świadczy usługi na podstawie umowy o dzieło.

Widzę, że sytuacja ta Pana oburza. Proszę mieć jednak świadomość, że miał Pan możliwość za symboliczne pieniądze kupić mieszkanie, więc tak małe ograniczenia jak niezmienianie przeznaczenia czy niezbywanie lokalu przez 5 lat, to chyba niezbyt wygórowane ustępstwa. Ponadto proszę pamiętać, że jeżeli nie jest Pan pewien, jak w Pana konkretnym wypadku zachowa się gmina, może zwrócić się Pan do niej na piśmie przed podjęciem działalności o interpretację w tej sprawie.

10.03.2008


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.