Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Rozwód i podział majątku

Moi rodzice zamienili jedno duże mieszkanie na dwa mniejsze, w jednym zamieszkałam ja wraz z mężem, w drugim rodzice z bratem. Teraz jesteśmy rozwiedzeni i toczy się w sądzie sprawa o prawo do lokalu spółdzielczego (lokatorskiego). Jakie mam szanse na przyznanie mi tego lokalu, skoro uzyskałam je od rodziców? Niestety, nie mam aktu darowizny.





Jeżeli rodzice byliby właścicielami mieszkania, które następnie zamieniliby na „wolnym rynku” na dwa mniejsze, również własnościowe, z którego jedno podarowaliby Pani, i jeśli darowizna byłaby tylko na Panią (nie uwzględniłaby męża), to takie mieszkanie stanowiłoby Pani majątek odrębny i nie podlegałoby podziałowi.

Skoro jednak rodzice mieli lokatorskie prawo do lokalu (nie byli właścicielami, więc jest to instytucja zbliżona do zwykłego najmu), to nie mogli go zamienić w sensie prawnym, bo aby się zamienić, trzeba być właścicielem. Zatem pod względem prawnym najprawdopodobniej rodzice zrzekli się prawa do swego lokalu, a spółdzielnia przydzieliła im dwa inne lokale. W takiej sytuacji, jeżeli przydział Pani lokalu nastąpił w trakcie trwania małżeństwa, prawo do lokalu przysługuje obojgu małżonkom, niezależnie kto z nich jest członkiem spółdzielni. Tak więc w wyniku podziału majątku może Pani żądać przyznania wyłącznego prawa do tego lokalu, ale jeżeli ten lokal to cały Państwa majątek dorobkowy, to sąd przyznając Pani wyłączne prawo do lokalu, zasądzi od Pani spłatę udziału męża.


13.12.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.