Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Mieszkania komunalne

Moja mama była najemcą lokalu komunalnego. W mieszkaniu oprócz niej byłam zameldowana ja i moja starsza siostra wraz z dzieckiem. Mama zmarła 2 lata temu. W momencie jej śmierci musiałyśmy przepisać mieszkanie. Jako, że moja siostra jest starsza, ona widniała jako główny najemca. Z uwagi na fakt, że siostra ma przekazane testamentem mieszkanie naszej babci, wystąpiłyśmy z wnioskiem o to, abym ja była głównym najemcą, by oszczędzić sobie w przyszłości kolejnego przepisywania rachunków i liczników. ZGM wyraził zgodę i teraz ja figuruję jako główny najemca, a moja siostra jest w nim zameldowana. Sytuacja jednak trochę się komplikuje, gdyż mój tata (jesteśmy siostrami przyrodnimi, a ojciec mojej siostry od dawna nie żyje) ma na siebie zapisany majątek swoich rodziców. Jest tam ziemia i dom z działką. Jak na razie nie stać mnie na wykup mieszkania komunalnego, które najmuję. Stąd moje pytanie. Jeżeli mój tata umrze, a ja jestem jego jedyną spadkobierczynią to stracę prawo do najmu lokalu komunalnego? Dodam, że dom znajduje się w innej miejscowości aniżeli lokal komunalny, co prawda jest większy od mojej kawalerki, która ma powierzchnię ok. 33 mkw., a dom 4 razy większy, posiada bieżącą wodę, ogrzewanie CO zasilane z domu, kanalizację. Co powinnam zrobić, aby zabezpieczyć się przed stratą mieszkania komunalnego?





Gmina może wypowiedzieć Pani umowę najmu z zachowaniem 6-miesięcznego terminu wypowiedzenia z powodu niezamieszkiwania Pani przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. Gmina może też wypowiedzieć umowę najmu z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, jeżeli będzie Pani przysługiwał tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości i jeżeli lokal ten będzie spełniał warunki przewidziane dla lokalu zamiennego. Lokal zamienny to lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej, jak w lokalu dotychczas używanym. Warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 mkw. powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 mkw.

Zatem w Pani przypadku, chociażby dlatego, że dom znajduje się w innej miejscowości, gmina w przypadku odziedziczenia go przez Panią domu po ojcu, nie będzie mogła wypowiedzieć umowy najmu dopóki nadal będzie Pani zajmować lokal komunalny. Natomiast jeżeli w związku z odziedziczeniem domu wyprowadziłaby się Pani z lokalu komunalnego do domu, to po 12 miesiącach gmina będzie uprawniona do wypowiedzenia Pani umowy najmu, mimo że w lokalu będzie nadal mieszkać np. Pani siostra.

04.09.2013


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.