Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Najem i media to różne usługi?
Najem i media mogą być traktowane jako różne usługi, a wtedy stawka podatkowa jest dla każdej z nich oddzielna. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Trybunał udzielił odpowiedzi na pytanie prejudycjalne zadane przez Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I FSK 1389/12). Chodziło o to, jak opodatkować usługę najmu lokalu i mediów z nim związanych w przypadku, gdy to najemca jest zobowiązany płacić te media.

Sprawa jest o tyle istotna, że różne stawki VAT obowiązują na różne usługi. W przypadku najmu, będzie to 23 proc., i licząc najem z mediami jako jedną usługę płaci się wyższą stawkę na wszystko. Same media mają już różne stawki (woda, wywóz śmieci - 8 proc., prąd - 23 proc.). Licząc je jako odrębne usługi, stawki również byłyby odrębne.

Trybunał orzekł, że w zależności od sytuacji, najem z mediami będziemy traktować jako jedną usługę i opodatkowywać jedną, wyższą stawką, lub jako usługi oddzielne, a wtedy stawka będzie liczona dla każdej usługi osobno.

Pierwszą sytuację będziemy mieć w przypadku, gdy najemca nie ma możliwości wyboru dostawcy, a usługa najmu z mediami stanowi jedną całość, gdy oddawana nieruchomość stanowi jedną (ekonomicznie) całość z mediami. Trybunał jako przykłady takich przypadków podał najem lokali biurowych pod klucz, gotowych do użytku wraz z mediami lub krótkoterminowy najem (np. wakacyjny), gdzie nie ma możliwości rozdzielenia samych mediów od całej usługi. Jako wyznacznik, Trybunał orzekł, że łączne opodatkowanie będzie miało miejsce tam, gdzie najemca nie ma możliwości swobodnego i niezależnego od innych wynajmujących wyboru dostawców mediów.

W przypadku zaś, gdy świadczenia mediów mogą być co do zasady traktowane jako odrębne od najmu, należy uznać, że opodatkowana będzie każda niezależna usługa. Taki przypadek będzie występował, gdy najemca może decydować o zużyciu wody, prądu czy ciepła na podstawie liczników. Również możliwość wyboru dostawcy mediów sprawia, że są to oddzielne od najmu usługi. Trybunał, jako dodatkową wskazówkę wskazał na fakturę. Jeśli na niej widnieje osobno pozycja najmu, a osobno pozycja za świadczenia mediów, można domniemywać, że są one rozdzielne.

Wyrok TSUE z 16 kwietnia 2015 r., w sprawie C-42/14 Wojskowa Agencja Mieszkaniowa

25.06.2015

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.