Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Nie dbasz o czystość – sprzedadzą twój lokal
Jeżeli właściciel nie utrzymuje swojego lokalu w należytej czystości wspólnota mieszkaniowa może żądać jego sprzedaży – uznał Sąd Apelacyjny w Łodzi.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o własności lokali, jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat, lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, albo przez niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w trybie licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji nieruchomości.

W przedmiotowej sprawie wspólnota mieszkaniowa wystąpiła przeciwko właścicielowi lokalu o orzeczenie sprzedaży lokalu w trybie licytacji na podstawie art.16 ustawy o własności lokali, a sąd okręgowy nakazał jego sprzedaż. Sąd ustalił, że właściciel lokalu nie utrzymuje nieruchomości w należytym porządku i gromadzi w nim śmieci, które zbiera na śmietnikach. Na skutek tego w mieszkaniu gromadzą się insekty, ponadto w lokalu panuje bardzo nieprzyjemny zapach, który rozchodzi się też na klatkę schodową. W części budynku, w której znajduje się mieszkanie pozwanego, od kilku lat rozprzestrzeniają się insekty. Wielokrotnie zwracano się do właściciela, aby uprzątnął mieszkanie. W związku z bezskutecznością tych zabiegów wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na wytoczenie powództwa sądowego o sprzedaż lokalu, które uwzględnił Sąd I instancji. Jego zdaniem właściciel, zachowując się w sposób niewłaściwy, czyni korzystanie z innych lokali na tyle uciążliwym, iż żądanie zawarte w pozwie zasługuje na uwzględnienie. Pozwany od wyroku wniósł apelację, jednak Sąd Apelacyjny w Łodzi uznał, że nie zasługuje ona na uwzględnienie, gdyż wspólnota ma prawo żądać sprzedaży lokalu, jeżeli jego właściciel wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym. Wspólnota mieszkaniowa powinna korzystać z tego środka ochrony w ostateczności, gdy perswazje i łagodniejsze środki prawne nie odnoszą pożądanego skutku. Ochrona interesów członków wspólnoty może jednak usprawiedliwiać eliminowanie z jej grona uciążliwych właścicieli lokali. Postępowanie pozwanego od wielu lat czyni korzystanie z innych lokali uciążliwym, a właściciel lokalu nie tylko nie zmienia swojego zachowania, ale twierdzi, że nie jest uciążliwym sąsiadem.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 18 października 2013 r., sygn. akt I ACa 517/13

03.01.2014

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.