Używamy plików cookies i podobnych technologii, by ułatwić korzystanie z naszych portali internetowych. Brak zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczał na to zgodę.
Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Nieważnie pełnomocnictwo to nieważne postępowanie
W przypadku gdy w postępowaniu sądowym w charakterze pełnomocnika wystąpiła osoba do tego nieupoważniona, postępowanie jest nieważne nawet wówczas, jeżeli mocodawca potwierdził dokonane przez pełnomocnika czynności – wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Art. 87 kodeksu postępowania cywilnego określa krąg osób, które mogą być pełnomocnikami w postępowaniu cywilnym. Zgodnie z tym przepisem, pełnomocnikami mogą być: adwokat lub radca prawny, rzecznik patentowy – w sprawach własności przemysłowej, współuczestnik sporu, osoba sprawująca zarząd majątkiem albo interesami strony (co do spraw objętych tym zarządem), osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia (jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia), rodzice, małżonek, rodzeństwo lub dzieci, wnuki, prawnuki strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego wystąpił rzecznik praw obywatelskich w związku z rozbieżnościami w orzecznictwie sądowym w kwestii skutków występowania w sprawie osoby, która w świetle art. 87 kodeksu postępowania cywilnego w ogóle pełnomocnikiem być nie może. Powstaje bowiem pytanie, jakie skutki dla postępowania sądowego ma to, że pełnomocnikiem była osoba, która roli tej podjąć się nie mogła. Czy jej występowanie w sprawie oznacza zawsze brak należytego umocowania w rozumieniu art. 379 pkt 2 k.p.c., którego skutkiem jest – według tego przepisu – nieważność postępowania, czy też uchybienie to może usunąć osoba reprezentowana, zatwierdzając czynności przez pełnomocnika dokonane. Kwestia ta była paląca, ponieważ konsekwencje nieważności postępowania są poważne: uchylenie wyroku w razie jego zaskarżenia, zniesienie postępowania w części dotkniętej nieważnością i konieczność ponownego rozpoznania sprawy, a jeśli taka osoba wniosła pozew czy wniosek do sądu – jego odrzucenie.

Sąd Najwyższy w powiększonym składzie stwierdził, że występowanie w charakterze pełnomocnika procesowego osoby, która nie może być pełnomocnikiem, oznacza brak należytego umocowania, powodujący nieważność postępowania nawet wówczas, jeżeli mocodawca potwierdził dokonane przez pełnomocnika czynności.

Uchwała Sądu Najwyższego z 8.07.2008 roku sygn. III CZP 154/07

06.08.2008

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.