Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Niewłaściwy dostęp do drogi publicznej

Ustanowienia drogi koniecznej można żądać także wtedy, gdy nieruchomość ma dostęp do drogi publicznej, ale nie jest on odpowiedni - uznał Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy zajął sę sprawą powstałą na tle sporu między właścicielami dwóch nieruchomości, z których jedna położona jest bezpośrednio przy nadmorskiej promenadzie, druga graniczy z nią od tyłu. Problem dostępu drugiej działki do promenady, i tym samym do plaży, został rozwiązany przez tylko fizyczne wydzielenie drogi. Po zmianie właściciela pierwszej działki od promenady zagrodził on drogę. Dla właścicieli drugiej nieruchomości dostęp z ich nieruchomości do promenady i plaży ma istotne znaczenie, gdyż utrzymują się wyłącznie z wynajmu pokoi oraz domów kempingowych. Przy braku możliwości korzystania ze spornej drogi do plaży i promenady można dojść, ale to ponad 500 m. W związku z tym właściciele drugiej nieruchomości wystąpili do sądu o ustanowienie na rzecz ich nieruchomości drogi koniecznej.

Sąd I instancji oddalił wniosek, gdyż uznał, że działka ma dostęp do drogi publicznej, a stworzenie wygodniejszego szlaku do plaży nie jest wystarczającym uzasadnieniem. Sąd II instancji był innego zdania. Uznał, że ze względu na działalność turystyczną konieczne jest zapewnienie takiego dostępu, gdyż istniejąca okrężna droga do plaży nie wystarcza. Uwzględnił również to, że z drogi tej już dotychczas korzystano oraz że druga działka powstała w wyniku podziału i sprzedaży jednej, kiedyś całej działki. Sąd Najwyższy zgodził się z tą argumentacją.

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 30.01.2007 roku sygn. II CSK 421/06

30.01.2007

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.