Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Mieszkania komunalne

Obecnie razem z żoną i dwójką synów mieszkamy w prywatnej kamienicy w jednym pokoju. Kamienica kiedyś należała do gminy, potem znalazł się jej właściciel, który chcąc odzyskać lokale, złożył sprawę o eksmisję wszystkich lokatorów i sprawę tę wygrał (wszyscy lokatorzy wyrokiem sądu otrzymali prawo do lokalu). W tym momencie moja sprawa się komplikuje. 25 kwietnia miałem sprawę rozwodową, która sam złożyłem. Wyrok jest bez orzekania winy i nie ma w nim wzmianki na temat korzystania z lokalu. Jednak sąd przyznał, że dzieci będą przebywać każdorazowo w moim miejscu zamieszkania i ustanowił alimenty na dzieci od żony. Decyzję o przydziale mieszkania sąd wydał dla nas wszystkich, ale to było przed rozwodem. Jednak teraz właściciel wygrał sprawę z gminą i nakazał do końca roku przyznać lokale mieszkającym w tej nieruchomości (wcześniej gmina płaciła odszkodowanie właścicielowi). Czy mogę starać się o mieszkania od gminy dla siebie i dzieci bez żony, czy w takiej sytuacji gmina ma obowiązek zapewnić mi i dzieciom mieszkanie, bo oboje mamy wyrokiem sądowym prawo do lokalu.





Z przedstawionego stanu faktycznego, zakładam, że opisuje Pan sytuację, w której po uzyskaniu prawa do lokalu socjalnego na mocy orzeczenia eksmisyjnego, a przed wykonaniem tego prawa przez gminę, wzięliście Państwo rozwód.

Nie jest to sprawa oczywista, z tego względu, że przepisy prawa krajowego nie wypowiadają się w tej kwestii i rozwiązania problemu należy szukać w odpowiednich uchwałach rady gminy. Ponieważ na mocy art. 21 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.2014.150 j.t)

1.Rada gminy uchwala:
1) wieloletnie programy gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy;
2) zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, w tym zasady i kryteria wynajmowania lokali, których najem jest związany ze stosunkiem pracy, jeżeli w mieszkaniowym zasobie gminy wydzielono lokale przeznaczone na ten cel; w razie gdy rada gminy nie określi w uchwale odmiennych zasad, do lokali podnajmowanych przez gminę stosuje się odpowiednio zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.
2.(…)

Przykładowo w Krakowie, problem ten rozwiązuje § 9 ust. 1 pkt. 10 Uchwały Nr LVIII/795/12 Rady Miasta Krakowa z dnia 10 października 2012 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków oraz tymczasowych pomieszczeń, który stanowi, że:
10) W przypadku orzeczenia rozwodu lub separacji małżonków, względem których zapadł wyrok orzekający eksmisję, lokal mieszkalny będzie wskazany im obojgu, chyba że jeden z nich złoży oświadczenie, że rezygnuje z prawa do lokalu, z zastrzeżeniem pkt 11.
11) Dopuszcza się przyznanie dwóch lokali socjalnych będących realizacją jednego wyroku eksmisyjnego w sytuacji:
a) występowania przemocy w rodzinie, potwierdzonej prawomocnym orzeczeniem sądowym z zastrzeżeniem § 28 ust. 5 niniejszej uchwały;
b) braku odpowiedniego lokalu spełniającego kryteria ustawy gdy realizacja wyroku jest konieczna z punktu widzenia racjonalności gospodarowania zasobem i powierzonymi środkami finansowymi lub ze względów społecznych.

Najszybszym sposobem, aby uzyskać informacje, jakie zasady panują w Pana gminie, będzie udanie się lub zadzwonienie do Urzędu Miasta Wydziału Mieszkalnictwa.

12.08.2014


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.