Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Opłata dodatkowa za niezagospodarowanie terenu
Opłata dodatkowa za niezagospodarowanie terenu, w związku z ustanowieniem użytkowania wieczystego, może być nałożona na użytkownika, jeżeli dłuższy czas nie zagospodarowywał nieruchomości ani nie podejmował żadnych działań w tym celu – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 10 sierpnia 2012 r.

W przedmiotowej sprawie prezydent miasta nałożył obowiązek zapłaty rocznej opłaty dodatkowej w związku z niezagospodarowaniem nieruchomości, którą firma dostała od Skarbu Państwa w użytkowanie wieczyste. Pełnomocnik firmy argumentował w odwołaniu m.in., że teren, który został wydany w użytkowanie wieczyste nie ma dostępu do drogi publicznej i przez brak możliwości dojazdu, nie dało się rozpocząć zagospodarowywania terenu.

Sąd nie podzielił zdania pełnomocnika, gdyż według przepisów prawa, organ (w tym wypadku prezydent miasta) miał prawo egzekwować wykonanie umowy użytkowania wieczystego. Ponadto firma wiedziała o tym, że oddawany grunt nie posiada dojazdu, a dodatkowo w umowie użytkowania gmina nie zobowiązała się do budowy drogi.

Z tym argumentem nie zgodził się Sąd. Według NSA spółka, która uzyskała prawo użytkowania wieczystego gruntu należącego do Skarbu Państwa, nie może przez dłuższy czas nie zagospodarowywać nieruchomości ani nie podejmować żadnych działań w tym celu. Spółka nie może w tej sytuacji powoływać się na zadania własne gminy, ponieważ wywiązanie się bądź nie wywiązanie się z nich przez gminę nie ma tu znaczenia.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 sierpnia 2012 r., sygn. akt I OSK 1096/11

03.01.2013

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.