Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Rozwód i podział majątku

Po rozwodzie wyprowadziłam się z mieszkania spółdzielczego lokatorskiego wraz z dzieckiem. Sąd nie orzekł o mieszkaniu. Czy były mąż ma prawo mnie wymeldować? Jak przekształcić to mieszkanie na własnościowe?





Były małżonek rzeczywiście może wystąpić z wnioskiem do urzędu miasta o wymeldowanie osoby, która wyprowadziła się z lokalu i sama się nie wymeldowała. Jednak proszę nie mylić meldunku z prawem do lokalu mieszkalnego, gdyż zameldowanie jest tylko czynnością czysto techniczną i nie daje żadnych praw do jakiegokolwiek lokalu, a wymeldowanie nie może pozbawić kogokolwiek prawa do lokalu, jeżeli takie prawo mu przysługuje.
Natomiast zgodnie z art. 13 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych byli małżonkowie w ciągu roku od rozwodu powinni zawiadomić spółdzielnię, komu z nich przypadło lokatorskie prawo do lokalu, lub też przedstawić dowód, że zostało wszczęte postępowanie sądowe w tej sprawie. Jeżeli byli małżonkowie nie dokonają tych czynności, spółdzielnia wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż 6 miesięcy, uprzedzając o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie tego terminu spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Najpierw więc należy uregulować kwestię, któremu z byłych małżonków przypadnie lokal, a dopiero potem osoba, której przypadnie lokal, będzie mogła wnieść wniosek o przekształcenie lokalu.



12.12.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.