Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Mieszkania komunalne

Po śmierci babci zostało mieszkanie komunalne (niewykupione), w którym byłam zameldowana. Czy będę musiała teraz je opuścić? I czy jej druga wnuczka, która nie była tam zameldowana, może starać się o zamieszkanie w nim?





W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. W razie braku tych osób stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

Wnuczka nie należy do kręgu osób, którym przysługuje prawo wstąpienia w stosunek najmu po śmierci najemcy, nawet jeżeli stale zamieszkiwała z najemcą w chwili jego śmierci. Zatem wnuczka nie może stać się najemcą lokalu komunalnego, jeżeli Gmina nie wyrazi na to zgody. Prawo takie mają na przykład Pani rodzice, o ile stale zamieszkiwali w tym lokalu w chwili śmierci najemcy.

Brak praw wnuka do lokalu potwierdza także uchwała Sądu Najwyższego z 21maja 2002 r. (sygn. III CZP 26/02), która wyklucza wnuki z kręgu osób uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu po śmierci najemcy. Sąd Najwyższy uznał, że sformułowanie „pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą” może odnosić się np. do konkubenta, a nie do innych krewnych, którzy nie zostali w przepisie wyszczególnieni.

31.07.2006


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.