Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Mieszkania komunalne

Po śmierci moich rodziców babcia stała się naszym prawnym opiekunem. Ze względu na to, że mieszkała na wsi, a my uczęszczaliśmy do szkoły, dostała ona mieszkanie w naszej miejscowości. Po roku jednak oddała mnie i moją siostrę do domu dziecka. Po opuszczeniu przeze nas placówki, babcia nie wyraziła zgody na nasz powrót do jej domu, czyli nasz adres stałego zameldowania. W tej sytuacji dom dziecka zapewnił mi dom samotnej matki. Wielokrotnie próbowałam zamieszkać w mieszkaniu babci, jednak próby były nieudane. W 1999 r. wprowadzała mnie policja, jednak babcia zabroniła mi korzystać z jakichkolwiek mediów, a wreszcie wyrzuciła mnie na korytarz. Przez ostatnie pięć lat wynajmowałam cztery mieszkania. Kiedy wreszcie babcia pozwoliła mi z nią zamieszkać – ze względu na jej stan zdrowia – szybko zmarła. W tej chwili mieszkam w tym mieszkaniu. Otrzymałam z gminy pismo o wszczęciu procedury wymeldowania nas ze stałego miejsca pobytu ze względu na planowaną rozbiórkę budynku. Sąsiedzi otrzymali już informację o lokalach zastępczych, ja wciąż nie. Co mogę w tej chwili zrobić?





Do czasu, aż nie otrzyma pani informacji o przyznaniu pani lokalu zamiennego, nie można zrealizować obowiązku opróżnienia lokalu.

Gmina, na zasadach i w przypadkach przewidzianych w ustawie powinna zapewnić lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokoić potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach, co wynika z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r., nr 31, poz. 266, z późn. zm., dalej: ustawa).

Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu lokalu (art. 11 ust. 2 pkt 4 ustawy). W przypadku opróżnienia lokalu w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku lokatorowi przysługuje prawo do lokalu zamiennego (art. 11 ust. 9 ustawy). Obowiązek zapewniania lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki spoczywa na właścicielu budynku, z zastrzeżeniem art. 32. Zgodnie z art. 32 ustawy obowiązek dostarczenia lokalu w razie konieczności rozbiórki budynku spoczywa do dnia 31 grudnia 2015 r. na właściwej gminie.

Realizację powyższego obowiązku zapewnia art. 68 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r., nr 207, poz. 2016, z późn. zm.). Zgodnie z powyższym przepisem w razie stwierdzenia potrzeby opróżnienia w całości lub w części budynku przeznaczonego na pobyt ludzi, bezpośrednio grożącego zawaleniem, właściwy organ nadzoru budowlanego jest obowiązany:

  • nakazać, w drodze decyzji, na podstawie protokołu oględzin, właścicielowi lub zarządcy obiektu budowlanego opróżnienie bądź wyłączenie w określonym terminie całości lub części budynku z użytkowania,

  • przesłać decyzję, o której jest mowa wyżej obowiązanemu do zapewnienia lokali zamiennych na podstawie odrębnych przepisów.

Oznacza to, że o ile obowiązek wyłączenia budynku z użytkowania obciąża właściciela, o tyle zobowiązanym do zapewnienia lokali zamiennych jest inny podmiot - gmina. Do momentu zatem, gdy lokale zamienne nie zostaną dostarczone, obowiązek opróżnienia lokali nie jest możliwy do wykonania.

22.09.2011


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.