Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Podział fizyczny nieruchomości mimo sporu właścicieli
Podział fizyczny nieruchomości jest podstawową formą podziału i nie wyklucza go spór pomiędzy współwłaścicielami – orzekł Sąd Najwyższy.

Przedmiotowa sprawa pochodzi ze sporu, który trwa 40 lat, a sam spór sądowy 20. Chodzi o konflikt między dwoma rodzinami będącymi współwłaścicielami jednej kamienicy. Sąd pierwszej instancji podzielił fizycznie kamienicę na lokale i zobowiązał jedną z rodzin do wykonania robót adaptacyjnych w celu możliwości dokonania ostatecznego podziału. Sąd drugiej instancji wyrok utrzymał. Przed Sądem Najwyższym, druga rodzina argumentowała niemożliwością przeprowadzenia podziału fizycznego, gdyż kamienica jest stara i nie nadaje się do przeróbek adaptacyjnych w obecnych technologiach, poza tym, wyznaczona do prac rodzina nie wykona ich, gdyż kamienicą nie jest zainteresowana, nie dba o nią i nie ma pieniędzy na remont, w związku z czym orzeczenie podziału nie będzie wykonalne.

Sąd Najwyższy nie podzielił jednak tej argumentacji, wskazując, że zgodnie z Kodeksem cywilnym podstawowym rodzajem podziału rzeczy jest jej podział fizyczny, pod warunkiem, że podział taki nie byłby sprzeczny z ustawą, przeznaczeniem rzeczy lub znacznie zmniejszał jej wartość. Kwestia tego, że współwłaściciele są skonfliktowani, nie jest wystarczającą przesłanką do przyjęcia, że podział fizyczny jest niemożliwy. Poza tym w przypadku, gdyby wyznaczony współwłaściciel nie wykonał w przewidzianym czasie przedmiotowej adaptacji, można zastosować instytucję wykonania zastępczego.

Wyrok Sądu Najwyższego, sygn. akt: I CSK 479/13

01.08.2014

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.