Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Polska Norma nie jest obowiązującym prawem
Polska Norma sama w sobie nie stanowi źródła powszechnie obowiązującego prawa, a jej stosowanie jest dobrowolne to stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z dnia 21 marca 2013 r.

W przedmiotowej sprawie spółka otrzymała pozwolenie na wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie kotłowni olejowej na gazową. Wojewoda dopatrzył się błędu i stwierdził nieważność decyzji, utrzymał to również organ II instancji – Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Organy stały na stanowisku, że zgodnie z odpowiednimi zapisami z w Polskich Normach, taka przebudowa powinna przebiegać inaczej niż w przedmiotowym pozwoleniu.

Spółka złożyła skargę, a Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał jej rację. Sprawa trafiła przed Naczelny Sąd Administracyjny, który przychylił się do wyroku I instancji. Skład sędziowski stwierdził, że w poprzednim stanie prawnym, przewidywano możliwość obligatoryjnego stosowania Polskiej Normy. Określał to zapis w ustawie o normalizacji, który przewidywał, że stosowanie Polskich Norm, jest obowiązkowe, jeżeli zostaną powołane w ustawach. W przedmiotowej sytuacji nie było takiego odniesienia. Jednocześnie wskazać należy, że w obecnym brzmieniu, ustawa o normalizacji przewiduje wyłącznie fakultatywne stosowanie przedmiotowych norm: Polska Norma to norma krajowa przyjęta w drodze konsensusu i zatwierdzona przez krajową jednostkę normalizacyjną. Jej stosowanie jest dobrowolne. W związku z powyższym decyzja o nieważności pozwolenia została przez sąd uchylona.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 marca 2013 r., sygn. akt II OSK 2240/11

25.06.2013

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.