Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Rozwód i podział majątku

Przed ślubem miałam nowe mieszkanie spółdzielcze ze środków własnych, które dostałam od rodziców. Po 10 latach zamieniliśmy mieszkania na większe. Zamiana wyniosła 8 tys. zł plus koszty niezbędnego remontu. To mieszkanie wykupiliśmy na własność za 600 zł z wpisem notarialnym. Jak ma wyglądać podział majątku po rozwodzie?





Majątkiem wspólnym małżonków co do zasady są m.in: nieruchomości nabyte przez nich w trakcie trwania ich małżeństwa. Przedmiotowy lokal nabyli Państwo na własność w trakcie trwania małżeństwa i, jak wynika z treści pytania, nabyliście jego własność razem, a zatem do majątku wspólnego. W związku z tym, każdemu z małżonków w przypadku rozwodu przysługują prawa do tego lokalu. Wcześniejsze umowy mogą ewentualnie świadczyć o nakładach z majątku osobistego na majątek wspólny, które mogą podlegać rozliczeniu w związku z podziałem majątku, ale aby cokolwiek w tej materii powiedzieć konieczne jest przeanalizowanie treści tych umów.

Byli małżonkowie, jeżeli są zgodni, mogą po rozwodzie podzielić się majątkiem w dowolny sposób.  Jeżeli dojdą do porozumienia, co do podziału majątku, np. zdecydują się, aby lokal stanowił własność tylko jednego z nich, mogą u notariusza (w drodze umowy o podział majątku) przenieść własność lokalu na jednego z nich. Mogą też określić wysokość spłaty na rzecz drugiego z małżonków w dowolny sposób oraz w dowolnej wysokości zgodnie z porozumieniem. Jeżeli nie dojdą do porozumienia, pozostanie wnieść sprawę do sądu o podział majątku. Jednak małżonek, który będzie żądał przyznania mu lokalu na wyłączną własność, musi się liczyć z tym, że będzie musiał spłacić udział drugiego z małżonków. Wysokość tej spłaty określi sąd na podstawie opinii biegłego. To czy będzie istniała możliwość pomniejszenia tej spłaty, będzie zależało od tego, czy będzie można uznać wcześniejsze umowy jako nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny, a jak pisałem to wymaga analizy treści zawartych umów.

25.03.2013


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.