Używamy plików cookies i podobnych technologii, by ułatwić korzystanie z naszych portali internetowych. Brak zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczał na to zgodę.
Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Przedsiębiorstwo może zasiedzieć słupy
Jak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego, przedsiębiorstwo przesyłowe może uzyskać trwałe prawo do korzystania z cudzej nieruchomości (np. służebność gruntową), jeśli należące do niego trwałe i widoczne urządzenia na gruncie znajdują się tam dostatecznie długo.
W sprawie, którą zajął się Sąd Najwyższy, trwałymi urządzeniami na cudzym gruncie były słupy linii średniego napięcia postawione w 1970 roku. Przedsiębiorstwo nie mogło wykazać się żadnym dokumentem potwierdzającym prawo do ich posadowienia, właściciel nie odmawiał dostępu do nich. Sytuacja uległa zmianie po zmianie właściciela nieruchomości. Przedsiębiorstwo więc wystąpiło o stwierdzenie, że nabyło służebność przez zasiedzenie, co sąd potwierdził. Możliwość zasiedzenia oznacza, że przedsiębiorstwo uzyskuje trwałe uprawnienie do korzystania z cudzego gruntu zajętego przez słupy, stacje trafo itp., także dostępu do nich bez konieczności wypłacenia właścicielowi wynagrodzenia. Jest to ważne orzeczenie też z tego powodu, że jeszcze do niedawna było sporne, czy w ogóle możliwe jest ustanowienie służebności gruntowej na rzecz przedsiębiorstwa, bo przepisy mówią wyłącznie o możliwości obciążenia nieruchomości służebnością gruntową na rzecz innej nieruchomości, a nie na rzecz osoby. Sąd Najwyższy, mając na względzie potrzeby praktyki, zdecydował się więc na odstąpienie od literalnego brzmienia przepisu.

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 4.10.2006 roku sygn. II CSK 119/06.

04.10.2006

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.