Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Przepisanie służebności przez sąd
Jeżeli księga wieczysta urządzona jest dla kilku tylko geodezyjnie wyodrębnionych działek i tylko niektóre objęte są służebnością gruntową, to odłączenie z tej księgi działki nawet nieobjętej wykonywaniem tej służebności i założenie dla niej nowej księgi powoduje przeniesienie owej służebności do tej nowej księgi wieczystej – wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 17.04.2009 r.

W przedmiotowej sprawie duża nieruchomość składała się z działek wyodrębnionych geodezyjnie. Część z działek jest obciążona służebnością na rzecz każdoczesnego właściciela innych działek. Właściciel nieruchomości złożył w sądzie wniosek o odłączenie działki niewymienionej jako obciążonej służebnością do nowej księgi wieczystej. Sąd przeniósł jednak do nowej księgi wieczystej służebność przejazdu i przechodu, wymieniając jako obciążone owych siedem działek nią nieobjętych.

Jako podstawę sąd wskazał § 11 rozporządzenia ministra sprawiedliwości. Właściciel wniósł zażalenie na ten wpis, gdyż jego zdaniem służebność ta nie obciąża działki wydzielonej do nowej księgi. Sąd II instancji powziął wątpliwość i zadał pytanie Sądowi Najwyższemu, który uznał, że jeśli jedna księga wieczysta urządzona jest dla kilku tylko geodezyjnie wyodrębnionych działek i tylko niektóre objęte są służebnością gruntową, to odłączenie z tej księgi działki nieobjętej wykonywaniem tej służebności i założenie dla niej nowej księgi nie wygasza tego obciążenia.

Uchwała Sądu Najwyższego z 17.04.2009 r. sygn. akt III CZP 9/09

19.08.2009

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.