Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Przychód wskutek zamiany lokalu mieszkalnego
W marcu dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przychylił się do interpretacji podatkowej wnioskodawczyni, która twierdziła, że w związku z planowaną zamianą lokalu mieszkalnego na większy, nie powstanie obowiązek uiszczenia podatku dochodowego, a jedynie zostanie ona zobligowana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od różnicy wartości mieszkań.

W omawianej sprawie wnioskodawczyni i jej małżonek posiadali wspólnie zakupiony w 2016 r. lokal mieszkalny obciążony hipoteką, którego wartość wynosi 325 tys. zł. Zamierzali dokonać zamiany z mieszkaniem rodziców małżonki, którzy są właścicielami lokalu o wartości 515 tys. zł – wraz z przeniesieniem obciążenia hipoteką.

W świetle przepisów podatkowych przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości podlega opodatkowaniu, jeżeli zbycie nastąpiło w ciągu 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tejże nieruchomości. Sprzedaż i inne sposoby odpłatnego zbycia są więc nieopodatkowane po przekroczeniu tego terminu. Ustawodawca ustanowił także inne zwolnienie z obowiązku podatkowego – w przypadku, kiedy przychód ze sprzedaży ma zostać wydany na własne cele mieszkaniowe w określonym czasie

.

Wnioskodawczyni uzyskała w KIS informację, że tego rodzaju zamiana, którą zamierza dokonać, nie podlega obciążeniu z tytułu podatku dochodowego, ponieważ przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości (w tym przypadku zamiany) ma zostać wydany na własne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat.

Za własne cele mieszkaniowe uznaje się przypadki, w których przychód ma pokryć nabycie innego lokalu lub budynku mieszkalnego albo spłatę kredytu zaciągniętego na jego wybudowanie. Podatnik musi jednak mieszkać w tym mieszkaniu, w znaczeniu faktycznego wykorzystania go do własnych celów mieszkaniowych, nie wystarczy bowiem sam fakt bycia właścicielem lub współwłaścicielem

.

W omawianym stanie faktycznym istotnym jest to, że wartość lokalu mieszkalnego nabytego przez wnioskodawczynię w ramach zamiany, przekracza wartość zbywanego mieszkania. Wydatkiem na cele mieszkaniowe w tej sytuacji będzie więc wartość nabytego lokalu mieszkalnego.

Interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 marca 2018 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.23.2018.2.MG

Krzysztof Janowski, radca prawny

15.05.2018

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.