Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Regulamin utrzymania porządku i czystości
Jak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, kara grzywny za naruszenie obowiązków określonych w regulaminie utrzymania porządku i czystości na terenie miasta jest zgodna z konstytucją.

Art. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na radę gminy obowiązek podjęcia uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Regulamin taki jest aktem prawa miejscowego i określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Art. 10 ust. 2a tej ustawy wprowadza sankcję w postaci kary grzywny dla tego, kto nie wykonuje obowiązków określonych w tym regulaminie.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest zgodny z konstytucją. Nie stanowi naruszenia konstytucji fakt odmiennych postanowień regulaminu w różnych gminach, a przewidziana za wykroczenie określone w art. 10 ust. 2a kara grzywny jest karą umiarkowanie dolegliwą, a więc niesprzeczną z zasadą proporcjonalności w ograniczaniu wolności i praw jednostki. Trybunał podkreślił, że kara ta orzekana jest każdorazowo przez sąd, a więc organ bezstronny i profesjonalny. Sąd decyduje o zamianie tej kary na prace społecznie użyteczne zaś w wypadku braku zgody obwinionego lub niepodjęcia wskazanych tu prac na karę aresztu. Może indywidualizować orzeczenia o karze grzywny także w zakresie jej wysokości, w sprawie zamiany kary grzywny, a w pewnych okolicznościach odstąpić od wymierzenia kary lub karę tę złagodzić.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28.07.2009 r. sygn. akt P 65/07

12.10.2009

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.