Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Rozbiórka budynku mieszkalnego a podatek
W świetle prawa podatkowego, rozbiórka budynku mieszkalnego nie kwalifikuje się do uprzywilejowanej stawki podatkowej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

W przedmiotowej sprawie przedsiębiorca wykonywał usługi rozbiórki budynków mieszkalno-usługowych. Po wykonaniu przedmiotu umowy, który w większej mierze polegał na wyburzeniu domów mieszkalnych, przedsiębiorca wystawił faktury z 8 proc. stawką podatku VAT. Przyjął, że może skorzystać z obniżonej stawki na podstawie przepisów prawa podatkowego (art. 146a ustawy o VAT), skoro prace budowlane związane były z budynkami mieszkalnymi.

Interpretacja podatkowa Ministra Finansów w tej sprawie, stwierdziła jednak, że podatnik powinien wystawić faktury z 23-procentowym podatkiem. Sprawa trafiła następni do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a potem do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Oba składy orzekające utrzymały interpretację w mocy, potwierdzając trafność interpretacji ministra, która argumentowała, że likwidacja budowli, czyli jej rozbiórka, jest inną jakościowo usługą niż budowa, rozbudowa, przebudowa, modernizacja czy remont i jako nie może kwalifikować się do obniżki, jaka jest przewidziana dla wyżej wymienionych czynności.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 sierpnia 2013r., sygn. akt.: I FSK 1346/12

01.10.2013

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.