Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Samowola budowlana a plan zagospodarowania przestrzennego
W postępowaniu legalizacyjnym samowoli budowlanej liczy się obowiązujący aktualnie plan zagospodarowania przestrzennego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

W przedmiotowej sprawie, inspektor nadzoru budowlanego, dokonując sprawdzenia legalności domku letniskowego, wykrył, że badana budowa to w istocie przyczepa postawiona na betonowych blokach. Taki obiekt klasyfikowany jest w prawie budowlanym jako tymczasowy i wymaga zgłoszenia, a jeśli stoi ponad 120 dni – pozwolenia na budowę.

Ponieważ na terenie, gdzie stał obiekt, obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakazujący budowy takich budowli, inspektor nakazał jego rozbiórkę.

Właściciele odwołali się od decyzji, a po otrzymaniu kolejnego nakazu, wnieśli sprawę do sądu. Zobowiązani do rozbiórki, tłumaczyli, że w czasie postawienia przyczepy, obecny plan jeszcze nie obowiązywał. WSA stwierdził jednak, że ważność obowiązywania aktów prawa miejscowego dla przedmiotowego terenu należy badać w czasie, kiedy było prowadzone postępowanie naprawcze, czyli kiedy działał inspektor, co skutkuje niemożnością dokonania legalizacji, a nakaz rozbiórki został wydany zgodnie z prawem.



05.09.2014

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.