Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Służebność dla przedsiębiorstwa
Sąd Najwyższy uznał, że właściciele gruntów, na których od lat sterczą słupy wysokiego napięcia, muszą ten fakt zaakceptować, gdyż służebność gruntowa może być ustanowiona także na rzecz przedsiębiorstwa. W przedmiotowej sprawie chodziło o zasiedzenie przez przedsiębiorstwo energetyczne służebności skrawka gruntu, na którym była usytuowana stacja trafo postawiona w latach 60.

Sąd I instancji, mimo że stwierdził przesłanki do zasiedzenia, oddalił wniosek, gdyż uznał, że niemożliwe jest ze względu na art. 285 § 2 kodeksu cywilnego samo istnienie takiej służebności. Zgodnie bowiem z tym przepisem służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części, a nie przedsiębiorstwa. Sąd II instancji podzielił ten pogląd.

Dopiero Sąd Najwyższy nie zgodził się z tym stanowiskiem i postanowienie uchylił, a sprawę przekazał do ponownego rozpatrzenia. Zdaniem Sądu Najwyższego, sądy niższej instancji zajęły stanowisko zbyt tradycyjne, rozumiejąc przez służebność tylko takie sytuacje, gdy właściciel jednej nieruchomości musi przechodzić przez sąsiednią. Tymczasem niejednokrotnie korzystanie z cudzej nieruchomości jest potrzebne do funkcjonowania przedsiębiorstwa, dlatego na kwestię służebności gruntowej trzeba spojrzeć w sposób uwzględniający potrzeby związane z działalnością gospodarczą.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8.09.2006 roku sygn. II CSK 112/06.

08.09.2006

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.