Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Mieszkania komunalne

Sprawa dotyczy wykupu mieszkania komunalnego przez małżeństwo. Mąż zamieszkiwał tam ok. 20 lat. Ma zostać przydzielona bonifikata ok. 30 proc. Żona posiada nieruchomość (uzyskała w formie darowizny) z zapisanym prawem dożywocia, na której znajduje się dom do rozbiórki. Czy gmina ma prawo odmówić wykupu mieszkania? Jeśli tak, to jak można temu zapobiec? Cofnąć darowiznę?





Zasady wykupu mieszkań komunalnych są określane na podstawie uchwał poszczególnych gmin, w zasobie których znajdują się mieszkania komunalne. Warunki, w jakich odbywa się zbywanie przez gminy mieszkań określają przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., nr 102, poz. 651, z późn. zm.). Zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt 3 tej ustawy w przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w nabyciu przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony. Z kolei zgodnie z art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej, jeżeli dokonuje się tego procesu na rzecz osoby, której przysługuje pierwszeństwo w nabyciu, chodzi tu np. o najemcę, z którym najem został nawiązany na czas nieoznaczony.

Jak wspomniałam wyżej, o tym, czy fakt posiadania prawa do innego lokalu mieszkalnego uniemożliwia wykup mieszkania komunalnego decyduje konkretna gmina w podjętej uchwale. Proszę więc sprawdzić, czy taki zapis znajduje się w uchwale podjętej przez właściwą dla Pana gminę.

Najem mieszkania komunalnego może utrudnić natomiast fakt posiadania prawa do drugiego lokalu mieszkalnego. Zgodnie z art. 11 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2011 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r., nr 31, poz. 266, z późn. zm.) właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3proc. wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego. Według ustawy o ochronie praw lokatorów, lokalem zamiennym jest lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym. Warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m kw. powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego - 20 m kw. tej powierzchni.

Z Pana pytania nie wynika, czy należący do Pana żony dom znajduje się w tej samej miejscowości, co mieszkanie komunalne. Z pytania wynika jednak, że stan domu nie nadaje się do zamieszkania i jest przeznaczony do rozbiórki. Z uwagi na to oraz zakładając, że dom należący do Pana żony znajduje się w tej samej miejscowości co mieszkanie komunalne należy stwierdzić, że nie muszą się państwo obawiać wypowiedzenia umowy najmu lokalu komunalnego.

21.12.2011


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.