Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Mieszkania komunalne

Sprawa wykupu ruszyła, ale w pierwszym dokumencie podkreślone zostało, że: nie posiadam nieruchomości (w tym także niezabudowanej działki); nie zbyłam nieruchomości (w tym także niezabudowanej działki) oraz nie przekazałam innej nieruchomości (w tym także niezbudowanej działki). Zanim rodzice, którzy wykupują mieszkanie, otrzymali pismo z urzędu minęło kilkanaście miesięcy – w międzyczasie ojciec i matka otrzymali 1/4 spadku po dziadkach. Mam pytanie: czy według tak skonstruowanej umowy wykupu, jeśli w jakikolwiek sposób się zrzekną spadku to czy mogą legalnie nadal kontynuować wykup? Jeśli tak, to spadek oddać w darowiźnie?





O możliwości wykupu lokalu komunalnego i warunkach tego wykupu decyduje gmina. Kwestie wykupu lokalu, w tym warunki, jakie najemca musi spełniać określa uchwała rady gminy. W niej należy szukać odpowiedzi, czy spełnia się wszystkie punkty wymagane do wykupu, lub który warunek należy jeszcze spełnić, aby gmina sprzedała nam lokal. Wszystkie te warunki należy dokładnie przeanalizować, ponieważ żadne inne przepisy nie regulują zasad wykupu lokali od gminy. Należy zatem tę uchwałę pozyskać w urzędzie gminy lub ze strony internetowej gminy i dokładnie zapoznać się z warunkami, jakie postawiła gmina. Tylko, wykazując przed urzędem gminy, że spełniło się wszystkie warunki w tej uchwale zawarte, można domagać się przeniesienia własności lokalu.

W kwestii darowizny rzeczy wchodzących w skład spadku to w pierwszej kolejności należy dokonać stwierdzenia nabycia spadku w sądzie albo u notariusza (poświadczenie dziedziczenia). Następnie należy w urzędzie skarbowym złożyć deklarację w sprawie podatku od spadku. Po rozliczeniu się z urzędem skarbowym spadkobiercy mogą dopiero dysponować majątkiem nabytym w spadku, np. podarować nabyte udziały w nieruchomościach swoim dzieciom. Do dokonania takiej darowizny w przypadku nieruchomości konieczna jest forma aktu notarialnego.

Jeżeli więc rodzice nabyli w spadku udział w nieruchomościach, a następnie przekażą ten udział w formie darowizny np. swojemu dziecku to potem, zgodnie z prawdą, mogą złożyć oświadczenie, że nie posiadają żadnych nieruchomości, ale niezgodne z prawdą będzie oświadczenie, że nie posiadali nigdy żadnych nieruchomości lub, że nie przekazali nigdy żadnych nieruchomości.

05.03.2014


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.