Jak powszechnie wiadomo, postawienie budowli wiąże się z koniecznością ponoszenia dalszych opłat związanych, czy to z jej utrzymaniem, czy to z corocznie płaconym podatkiem od nieruchomości. Nierzadko jednak powstają wątpliwości, czy od postawionego „tworu” należy odprowadzać tenże podatek.
Powyższym zagadnieniem zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który oceniał, czy opodatkowaniu od nieruchomości podlega hala namiotowa oraz plac z utwardzeniem.
Burmistrz jednego z wielkopolskich miast wskazał, że inwestor praw, w związku z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej na swojej działce prawidłowo dokonał kwalifikacji przedmiotu opodatkowania oraz zastosował wobec niego właściwe stawki podatku. Powierzchnia wykazywanych gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zadeklarowana przez podatnika była prawidłowa, tj. zgodna z ewidencją gruntów i budynków. Zdaniem organu jednak inwestor nie zadeklarował do opodatkowania w podatku od nieruchomości wszystkich posiadanych budowli, które jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Mowa właśnie o hali namiotowej i placu z utwardzeniem.
Inwestor powoływał się na to, że owa hala jest tylko budynkiem tymczasowym, z kolei organ odwoławczy wskazywał, że tak naprawdę trudno mówić tutaj o tymczasowości, podczas gdy hala stoi w tym miejscu już od ponad 7 lat. Inwestor wskazywał także, że utwardzony plac jest urządzeniem budowlanym, a nie budowlą, zatem nie będzie tutaj potrzeby uiszczania podatku. Powołano się na pojęcie tymczasowy obiekt budowlany, który ustawa prawo budowlane definiuje jako obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem.
WSA powołał się na ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, która wskazuje zakres obejmujący przedmiot podatku od nieruchomości i wyłączenia. Zgodnie z ww. ustawą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają nieruchomości lub obiekty budowlane, które są:
- gruntami;
- budynkami lub ich częściami;
- budowlami lub ich częściami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W ocenie WSA poczynione przez organy ustalenia nie pozwalały na jednoznaczną kwalifikację hali namiotowej i utwardzenia gruntu na działce inwestora do odpowiedniej kategorii obiektu budowlanego, a tym samym stwierdzenie, czy podlegają one opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości i na jakich zasadach. Organ co do będącej przedmiotem sprawy hali namiotowej i utwardzenia terenu nie przedstawił szczegółowych danych technicznych tych obiektów.
Zdaniem Sądu rozpoznawanej sprawie należy ustalić konkretne informacje, co do charakteru obiektów, w szczególności przy zasięgnięciu opinii biegłego. Przede wszystkim ustalenia w sprawie wymagał sposób w jaki połączona jest z gruntem hala namiotowa, a także jakie szczegółowe cechy, istotne z punktu uznania jej za przedmiot opodatkowania posiada. Na tej podstawie organ winien w sposób jednoznaczny zakwalifikować sporną halę wskazując czy jest ona budowlą wymienioną wprost w przepisach. Organy nie wskazały w konkretnych przepisów prawa, które pozwalałyby na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości spornych obiektów. WSA uchylił zatem zaskarżone decyzje i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 4 grudnia 2019 r. I SA/Po 537/19
Krzysztof Janowski, radca prawny, Kancelaria Janowski Markiewicz