Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Darowizna nieruchomości

Umowa i podatek od darowizny





Dzień dobry, chciałabym prosić o poradę. Zmarła moja babcia, więc mój tata i ciocia dostali po 1/2 domu. Niedługo minie pół roku od śmierci babci. Chciałabym, żeby ciocia zrzekła się na rzecz mojego ojca, a tata wtedy darowałby mi połowę domu. Czy tata będzie musiał zapłacić jakiś podatek od wzbogacenia, skoro cały dom będzie jego? Czy to wszystko można załatwić u notariusza, czy musi być sporządzony akt notarialny? Gdyż wybieramy się do niego, aby dom został przepisany, właśnie wtedy od razu ciocia mogłaby się zrzec?

Nie ma w Polsce takiego podatku jak podatek od wzbogacenia. Umowy darowizny podlegają podatkowi od spadków i darowizn. Jednak w przypadku tego podatku przewidziano zwolnienia, w tym zwolnienie w przypadku darowizny między osobami najbliższymi. Zatem w przypadku darowizny między rodzeństwem (ciocia na tatę) nie będzie podatku od darowizny. Także późniejsza darowizna z taty na córką korzystać będzie ze zwolnienia z podatku od darowizn obojętnie od wartości nieruchomości.

Umowa darowizny nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego, a więc konieczne będzie jej sporządzanie przez notariusza i pokrycie kosztów wynagrodzenia notariusza oraz opłat sądowych związanych z wpisami w księdze wieczystej.

16.05.2016


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.