Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Nieruchomości publiczne

W wyniku podziału nieruchomości wydzielono część pod drogę. Na planach gminnych figuruje ona jako droga gminna (osobna działka). Według KW obie działki są równe połowie działki dzielonej (nie ma mowy o drodze). Według rejestru gruntów działki są pomniejszone o drogę stanowiącą własność gminy. Na jakiej podstawie nastąpiło przejęcie przez gminę działki zajmowanej przez drogę dojazdową? Do czego mają prawo właściciele obu działek – tylko odszkodowanie czy też istnieje jakaś możliwość odzyskania własności (wynikającej z wpisów w KW)?





Decydujące znaczenie będzie miała mapa projektu podziału, na podstawie której nastąpił podział działki. Aby można mówić o wyodrębnieniu drogi, musi mieć ona odrębny numer, np. była działka nr 122, którą podzielono na 122/1, 122/2 i 122/3. Działki 122/1 i 122/2 to działki budowlane, a działka nr 122/3 to droga dojazdowa. Proszę nie patrzeć na obecne powierzchnie, bo po pierwsze, na terenie pozamiejskim powierzchnię zaokrągla się, a po drugie, od momentu podziału mogły być prowadzone pomiary geodezyjne, w wyniku których działki zmieniły powierzchnię bez zmiany granic na gruncie.

 

Jeżeli w wyniku podziału geodezyjnego (mapa projektu podziału) podzielono działkę na trzy nowe działki (dwie budowlane + droga do nich), a następnie na przykład sprzedano Panu jedną działkę, to w księdze, z której odłączono działkę dla Pana i założono nową księgę wieczystą, będą też wpisy o tym, co stało się z pozostałymi działkami.

 

Przejęcie działki (drogi) przez Gminę mogło nastąpić:

 

  • w drodze umowy sprzedaży (jeżeli Gmina porozumie się z właścicielem),
  • w drodze wywłaszczenia (przymusowe przejęcie nieruchomości w określonych w ustawie przypadkach, gdy nie jest możliwe wykupienie gruntu, na przykład pod drogę),
  • w drodze zrzeczenia się własności przez właściciela działki (właściciel w każdej chwili przez oświadczenie może zrzec się własności określonej nieruchomości, a wówczas własność przechodzi na rzecz Gminy).
Jeżeli droga stanowi własność Gminy, a właściciel nieruchomości sąsiedniej przekroczył granice i zajął część drogi, Gmina będzie żądać przywrócenia stanu zgodnego z prawem, czyli przesunięcia ogrodzenia. Przy braku porozumienia będzie tego żądać w drodze postępowania sądowego.

 

17.10.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.