Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Prawo pierwokupu

Witam, mam pytanie w sprawie pierwokupu ziemi rolnej od gminy. Czy przysługuje mi prawo pierwokupu? Dzierżawię działkę od gminy po sąsiedzku od ponad 15 lat. Proszę o szybką pomoc.





Kwestię pierwokupu nieruchomości rolnej reguluje ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z jej regulacjami w przypadku, gdy gmina chce sprzedać nieruchomość rolną, prawo pierwokupu przysługuje jej dzierżawcy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była     wykonywana co najmniej 3 lata, licząc od tej daty; 
  2. nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy, czyli dzierżawca musi posiadać co najmniej 1 ha gruntów, ale nie więcej niż 300 ha, i być rolnikiem. 
Jeżeli dzierżawca spełnia te warunki, Gmina nie może po prostu sprzedać gruntu rolnego kupującemu (np. temu, który wygrał przetarg). Wówczas gmina i kupujący u notariusza najpierw zawrą umowę warunkową, a o jej zawarciu zostanie powiadomiony dzierżawca, który będzie mógł złożyć u notariusza oświadczenie o nabyciu tej nieruchomości na warunkach, w tym za cenę ustaloną między gminą a kupującym. Dzierżawca ma miesiąc na złożenie takiego oświadczenia. Jeżeli w ciągu miesiąca z prawa pierwokupu nie skorzysta, gmina i kupujący zawrą u notariusza drugą umowę, czyli umowę o przeniesieniu prawa własności, i kupujący stanie się właścicielem gruntu. 
 

 

08.01.2016


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.