Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Wstąpienie w stosunek najmu
Sąd Najwyższy zdecydował, że faktyczne wspólne pożycie, w rozumieniu art. 691 § 1 k.c., oznacza więź łączącą dwie osoby pozostające w takich relacjach jak małżonkowie. Tym samym podtrzymane zostało wcześniejsze stanowisko SN (sygn. III CZP 26/02), zgodnie z którym wnuk zmarłego najemcy nie może skorzystać z możliwości wstąpienia w stosunek najmu, nawet gdy łączyła go z najemcą więź gospodarcza i uczuciowa.

Do tej pory w doktrynie prawa pojawiały się sprzeczne poglądy. Część wskazywała, że zwrot „faktyczne wspólne pożycie”, o którym mowa w art. 691 k. c., może oznaczać wspólne życie z kimś, tj. pozostawanie we wspólnocie domowej, duchowej, gospodarczej i fizycznej. Wtedy do uprawnionych osób można byłoby zaliczyć rodzeństwo czy dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej.

Jednakże ponownie stwierdził, że do kręgu osób, które mogą wstąpić w stosunek najmu, można zaliczyć – poza osobami wprost wymienionymi w przepisie (małżonek najemcy, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych) – tylko osobę, która pozostawała z najemcą w stosunkach obejmujących również więź fizyczną, czyli konkubenta.

Uchwała Sądu Najwyższego z 20 listopada 2009 r. (sygn. akt III CZP 99/09)
28.01.2010

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.