Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Wysokość renty planistycznej
Wysokość renty planistycznej nie może być podważana przez zleconą do wykonania prywatną wycenę nieruchomości w formie operatu szacunkowego przez wynajętego rzeczoznawcę majątkowego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 lutego 2013 r.

W przedmiotowej sprawie po przekwalifikowaniu kilku działek, na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego, wójt nałożył na ich właścicieli rentę planistyczną. Właściciele, nie zgadzając się z jej wysokością skarżyli kolejno decyzję do SKO, następnie do wojewódzkiego sądu administracyjnego, by w końcu trafić w formie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA stwierdził, że: według Kodeksu postępowania administracyjnego operat szacunkowy stanowi opinię biegłego zgodnie z art. 84 par. 1. W związku z tym nie jest zasadne żądanie przez skarżących wykonania na koszt publiczny dodatkowych ekspertyz, w przypadku zgłaszanych wątpliwości co do poprawności operatu. Skład orzekający również nie podzielił poglądu skarżących, że szacunki sporządzone przez rzeczoznawcę majątkowego są wadliwe, gdyż wartość nieruchomości w wyniku ustaleń planu nie wzrosła w stopniu odpowiadającemu w operacie.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 lutego 2013r., sygn. akt II OSK 1865/11

22.05.2013

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.