Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Żądanie zwrotu bonifikaty

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że żądanie zwrotu bonifikaty udzielonej przy wykupie mieszkania komunalnego nie jest decyzją administracyjną, a więc sprawy związane z tą problematyką może rozstrzygać wyłącznie sąd powszechny. Zawieranie umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego w formie aktu notarialnego przemawia za tym, iż jest to czynność cywilnoprawna a nie decyzja administracyjna.

NSA podkreślił, że skoro sprzedaż nieruchomości jest stosunkiem cywilnoprawnym, uregulowanym w Kodeksie cywilnym, również sprawa zwrotu bonifikaty jest sprawą cywilną. Powinna więc być rozpoznana w postępowaniu sądowym, chyba że przepis szczególny przekazał ją do rozpoznania innemu organowi. Takiego przepisu szczególnego nie ma.

Rozważenia wymaga brzmienie art. 68 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który przewiduje, że w razie niespełnienia określonych warunków właściwy organ może żądać zwrotu bonifikaty. Sformułowanie "może żądać" jest typowym wyrazem roszczenia cywilnoprawnego. Zdaniem NSA przepis ten daje wyraz uprawnieniu sprzedawcy nieruchomości do domagania się od nabywcy zapłaty odpowiedniej kwoty (sygn. OPK 15/00).

30.12.2000

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.