Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Zakup nieruchomości w imieniu dziecka
Czy istnieje możliwość nabycia nieruchomości w imieniu dziecka bez zezwolenia sądu opiekuńczego?

Przed Sąd Najwyższy trafiła sprawa dotycząca nabycia przez rodziców w imieniu dziecka nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży. Przed zawarciem umowy rodzice przekazali małoletniemu w darowiźnie środki pieniężne potrzebne na nabycie przedmiotowej nieruchomości. W trakcie sporządzania aktu notarialnego umowy sprzedaży nieruchomości notariusz odmówił dokonania czynności notarialnej, ze względu na to, że nabywcą nieruchomości za środki pieniężne jest małoletni, co z kolei zdaniem notariusza przekraczało zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka i zgodnie z art. 101§ 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wymagało uzyskania zgody sądu opiekuńczego. Nie pomógł również fakt, że rodzice zobowiązywali się do pokrywania obciążeń związanych z utrzymaniem nabytej nieruchomości do czasu uzyskania przez dziecko pełnoletności.

Rodzice złożyli zażalenie do Sądu Okręgowego na odmowę dokonania czynności przez notariusza. W trakcie postępowania Sąd Okręgowy zwrócił się z zagadnieniem prawnym do Sądu Najwyższego.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego – rodzice bez zezwolenia sądu opiekuńczego nie mogą nabywać w imieniu dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży także wtedy, gdy środki pieniężne na zakup pochodzą z dokonanej przez nich darowizny celowej.

Uchwała Sądu Najwyższego z 15 lutego 2019 r., sygn. akt III CZP 85/18

Krzysztof Janowski, radca prawny

01.04.2019

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.