Używamy plików cookies i podobnych technologii, by ułatwić korzystanie z naszych portali internetowych. Brak zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczał na to zgodę.
Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Zameldowanie na letnisku
Nie można odmówić prawa do meldunku osobie, która na stałe przebywa w jakimś obiekcie – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W przedmiotowej sprawie osoby domagające się zameldowania mieszkały na stałe w domku letniskowym na działce Rodzinnego Ogrodu Działkowego w Gdańsku. Prezydent Gdańska odmówił zameldowania, gdyż jego zdaniem do zameldowania wymagane jest potwierdzenie pobytu oraz tytułu prawnego do lokalu. Tymczasem osoby te nie mają takich dokumentów. Również wojewoda utrzymał tę decyzję w mocy. Jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił odmowną decyzję. Sąd przypominał, że zameldowanie jest tylko potwierdzeniem faktu pobytu i służy wyłącznie celom ewidencyjnym. Nie można więc odmówić zameldowania osobie przebywającej faktycznie w danym pomieszczeniu. Meldunek nie rodzi też żadnych uprawnień do miejsca zameldowania. Organ właściwy w sprawach ewidencji ludności nie może dokonywać oceny, czy określony budynek nadaje się na miejsce pobytu ludzi w rozumieniu prawa budowlanego i prawa zagospodarowania przestrzennego i uzależniać od tej oceny możliwości zameldowania. Ludzi trzeba meldować tam, gdzie faktycznie przebywają.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4.06.2008 roku sygn. II OSK 608/07

30.06.2008

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.