Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Zmiana decyzji administracyjnej określającej prawo własności
Zmiana decyzji administracyjnej określającej prawo własności (np. poprzez wywłaszczenie) nie może być zmieniana po 50 latach, nawet gdy jej wydanie nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa. To najnowszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
Wyrokiem z dnia 12 maja 2015 r., Trybunał uznał, że art. 156 par. 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r., Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2103r., poz 267 ze zm.) w zakresie, w jakim nie wyłącza dopuszczalności stwierdzenia nieważności decyzji będącej podstawą do nabycia prawa własności, która została wydana z rażącym naruszeniem prawa, gdy od jej wydania nastąpił znaczny upływ czasu, jest niezgodny z ustawą zasadniczą.

Impulsem do wydania wyroku było pytanie prawne zadane przez sąd wojewódzki, w sprawie odwołania od decyzji SKO, stwierdzającej nieważność decyzji z 1948 r. przejmującej prawo własności nieruchomości na mocy dekretu z 26 października 1945 r., o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. nr. 50, poz. 279). Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło, że decyzja z przed ponad pół wieku została wydana z rażącym naruszeniem prawa i powinna zostać wyeliminowana z obrotu prawnego.

Trybunał orzekł jednak, że zmiana decyzji po upływie lat na podstawie nowej linii orzeczniczej może spowodować ograniczenie zaufania obywateli do prawa. Im większy upływ czasu od wydania decyzji, tym trudniej jest oceniać przepisy. Decyzja wydana w 1948 r. z naruszeniem prawa na lata ukształtowała sytuację prawną – uzasadniał sędzia sprawozdawca prof. Piotr Tuleja.

Wyrok z dnia 12 maja 2015r., sygn. akt P 46/13
02.06.2015

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.